Pera Film’den Belleğin Mirası: Danis Tanović söyleşisi

Pera Film, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı iş birliğiyle Boşnak yönetmen Danis Tanović filmlerinden bir seçki sunuyor.

18 – 28 Ekim 2018 tarihleri arasında yönetmenin beş filmini mercek altına alan programın ilk gününde Danis Tanović, sinemaseverlerle bir söyleşide buluşuyor.

Adnan Teskeredžić Trio’nun, Balkanların geleneksel müziğinden örnekler sunacağı konser ise, 20 Ekim Cumartesi günü gerçekleşiyor.


Pera Film’in düzenlediği Belleğin Mirası: Danis Tanović programı, dünyaca ünlü Boşnak yönetmen Danis Tanović’in sinemasından bir kesit sunuyor.

Saraybosna Sahne Sanatları Akademisi’nde film yönetmenliği eğitimi alan Tanović’in, iki yıl süren Saraybosna kuşatmasının cephe hattındaki çekimleri, Bosna Savaşı’na ilişkin çok sayıda filme ve habere kaynak oluşturuyor.

1994’te eğitimini INSAS Film Okulu’nda sürdürmek için Belçika’ya göç eden Tanović, bir yandan da kısa filmler ve belgeseller çekmeye devam ediyor.

Belleğin Mirası: Danis Tanović film programı, En İyi Yabancı Film dalında hem Oscar hem de Altın Küre ödüllerini almasının yanı sıra, Cannes Film Festivali’nde ve Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Senaryo ödülüne de layık görülen Tarafsız Bölge (2001)’nin gösterimi ile başlıyor.

Seçkide gösterilen diğer yapımlar arasında Cehennem, Güzel Bir Hayat Düşlerken, Bir Hurdacının Hayatı, Saraybosna’da Ölüm bulunuyor.

Program kapsamında Danis Tanović, 18 Ekim Perşembe günü saat 21:00’de Pera Müzesi’nde düzenlenen bir söyleşiye katılıyor.


Tarafsız Bölge

Tarihteki bol ödüllü ilk uzun metraj filmlerinden biri haline gelen Tarafsız Bölge, 1993 yılında Bosna Savaşı’nda kendilerini düşman hatları arasındaki tarafsız bölgede terk edilmiş bir siperin içinde bulan Bosnalı ve Sırp askerlerin öyküsünü anlatıyor.

Cehennem

Krzysztof Kieslowski ve senarist Krzysztof Piesiewicz’nin üçleme olarak yazdığı senaryolardan uyarlanan 2005 yapımı Cehennem, tedirgin edici bir aile sırrını paylaşan üç kız kardeşin hayatlarına odaklanıyor.

Güzel Bir Hayat Düşlerken

Güzel Bir Hayat Düşlerken ise tarihi savaşlarla dolu Balkanlar’da yeni bir dönemin başladığı günlerde geçen, romantik olduğu kadar trajik bir aşk hikayesini perdeye taşıyor.

Bir Hurdacının Hayatı

Bir Hurdacının Hayatı, zorluklar ve haksızlıklara karşı bir cesaret öyküsünü aktarıyor. 2013 tarihli film, Tanović’in ulusal bir skandala dönüşen hayatının en büyük çilesini yansıtırken, Bosna Hersek’teki Roman azınlığın yaşadığı kurumsal ayrımcılığı gözler önüne seriyor.

Saraybosna’da Ölüm

Fransız düşünür Bernard-Henri Lévy’nin Hotel Europe adlı oyunundan uyarlanan film Saraybosna’da Ölüm ise, içinde bulunduğu coğrafyanın derin bir özetini çarpıcı bir şekilde görselleştiriyor.

Adnan Teskeredžić konseri

Belleğin Mirası: Danis Tanović programına paralel olarak, Adnan Teskeredžić’in Balkanların geleneksel müziği ile caz/füzyonu harmanladığı projesi Adnan Teskeredžić Trio, 20 Ekim Cumartesi günü saat 17:00’da Pera Müzesi’nde bir konser gerçekleştiriyor.

Pera Film’in Belleğin Mirası: Danis Tanović film programı, 18- 28 Ekim tarihleri arasında ücretsiz izlenebilir.


Adnan Teskeredžić Trio konser biletleri indirimli müze biletiyle (10 TL) izlenebilir. Biletler biletix’ten temin edilebilir. Yerler sınırlıdır ve numaralı değildir.

İstanbul Modern Sinema’da Yakın Temas kült filmler


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.