Skleroterapi nedir? Varisler için yeni tedavi yöntemi!

Köpük skleroterapi ile daha az ilaç kullanılarak varisler tedavi edilebiliyor. Bu yöntemlerle hasta işlemin yapıldığı gün, gündelik yaşamına dönebiliyor. İşlem bir saat gibi kısa sürede tamamlanabiliyor.

Skleroterapi nedir? Varisler için yeni tedavi yöntemi!

Skleroterapi nedir? Varisler için yeni tedavi yöntemi!

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Halit Yerebakan, örümcek ağı varisler olarak da tanımlanan kılcal damar varislerinin ciddi sorun oluşturmamakla birlikte kozmetik olarak rahatsız edebildiğini söyledi.


Hastalığın ilerlemesi durumunda ağrılara neden olabildiğini dile getiren Yerebakan, “Varislerin tedavi şeklini belirleyen unsurların başında boyutları geliyor. Skleroterapi yöntemi çapı 1-4 mm arasında olan varislere uygulanıyor.İşlemin çok kısa sürede tamamlanması ve aynı gün gündelik yaşama dönme olanağı ise en büyük avantajını oluşturuyor” diye konuştu.

“Tedavi öncesi damarların durumunun belirlenmesi gerekiyor”

Skleroterapi yöntemini anlatan Doç. Dr. Yerebakan, işlem öncesinde fiziki muayenenin yanısıra, doppler ultrasonografi çekilerek damarlarının durumunun belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Yerebakan;

“Bu yöntemde, sıvı ya da köpük şeklindeki ilaç damar içine enjekte edilerek damar kapatılıyor. Kan akışı farklı bir tarafa yönlendirildiği için de zaman içinde kullanılmayan damarlar vücut tarafından ortadan kaldırılıyor.”

Varisli damarların yok olması kişiye herhangi bir zarar da vermiyor. Varis tedavisinde hangi hastaya hangi tedavi yaklaşımının uygulanacağına, varislerin durumuna göre hekim karar veriyor. Bu nedenle işlem öncesinde fizik muayenenin yanısıra, doppler ultrasonografi çekilerek damarlarının durumunun belirlenmesi gerekiyor” dedi.


“Daha az ilaç kullanımı avantaj sağlıyor”

Son yıllarda yaygın olarak kullanılan köpük skleroterapinin daha az ilaç kullanarak daha geniş alanlara ulaşılabildiği için tercih edildiğini ifade eden Yerebakan;

“Bu teknikte, ilaç havayla karıştırıldığından, daha yoğun ve daha fazla madde elde edilebiliyor. Böylelikle damar içinde daha geniş bir alan tedavi edilebiliyor. Daha az ilaç kullanımı avantaj sağlamakla birlikte yöntemin deneyimli hekimler tarafından uygulanması önem taşıyor.”

“İşlem kısa sürede tamamlanmakla birlikte, genel olarak süreyi belirleyen yine hastanın varisli damar sayısı oluyor. Yaygın ince damarları olan kişilerde bu işlemi birkaç defa tekrarlamak gerekebiliyor” diye konuştu.

“Hasta aynı gün evine dönebiliyor”

Skleroterapi’den sonra hastanın evine yürüyerek dönebildiğini ve dinlenmesine bile gerek kalmadığını dile getiren Yerebakan, “Hekimin kontrolü doğrultusunda kompresyon çorabı kullanılması gerekebiliyor. Kesin sonuçlar birkaç hafta içinde alınıyor” dedi.

Doç. Dr. Yerebakan, skleroterapinin hastaya sağladığı avantajları şöyle sıraladı:


“İşlem öncesinde fizik muayenenin dışında ön hazırlık gerektirmiyor. Bir saat gibi kısa sürede tamamlanabiliyor. İşlemi bir öğle arasında yapmak mümkün olabiliyor. Hasta ağrı hissetmiyor ve aynı gün içinde gündelik yaşama, işe dönebiliyor.”

Varis için 10 kritik kural: Oturarak çalışanlar dikkat!