Danıştay kararı: Atatürk kabartması Devlet Nişanı’na geri konulmalı

Danıştay, Atatürk’ün ölümsüz önder olduğu vurgulayarak Devlet Nişanı’na Atatürk kabartmasının geri konulması gerektiğine hükmetti.

Danıştay kararı: Atatürk, Devlet Nişanı geri konulmalı
Danıştay kararı: Atatürk ölümsüz önderdir. Kabartması Devlet Nişanı’na geri konulmalı

Danıştay, Atatürk’ün ölümsüz önder olduğu vurgulayarak Devlet Nişanları’na Atatürk kabartmasının geri konulması gerektiğine hükmetti.

6 Kasım 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Devlet Nişanı’ndan, “Kompozisyon yüzü kabartma olup diğer yüzü T.C. Devlet Nişanı yazısı ile değerlendirilir” ifadeleri çıkarılmış, yeni kompozisyonda ön yüzde bulunan Atatürk silüetine de yer verilmemişti. Dönemin Türk Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk bu karara itiraz etti.


Dava, 27 Nisan 2016 tarihinde Koncuk’un lehine sonuçlandı. Başbakanlık temyiz etti, 10 Ekim 2018’de Danıştay Dava Daireler Kurulu kararı onadı.

Dava konusu değişikliğin, “Devlet Nişanı’nda kabartmaya yer verilmemesine” ilişkin kısmı için 10. Daire kararında, Atatürk’ün ölümsüz önder olduğu vurgulandı ve şöyle denildi:

“Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliği’nin 6. maddesinde yer alan devlet nişanına ilişkin kısmında Atatürk kabartmasına yer verilmeksizin eksik düzenleme yapan kısmının iptaline oy çokluğuyla karar verildi.”

Devlet nişanı ne zaman değişmişti?
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanı

Devlet nişanı ne zaman değişmişti?

Eski nişanlarda yer alan Atatürk silueti ve T.C. yazısı yeni nişanlardan 2013 yılında kaldırılmıştı. AK Parti hükumetinin resmi nişanlarda değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmeliği, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak 5 Kasım 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti.


Yönetmelikte, yeni Cumhuriyet ve Devlet nişanları ile Liyakat nişanının nasıl olacaklarına ilişkin ayrıntılı grafikler de yer almıştı.

Black Friday (Kara Cuma) Türkiye etkinlikleri