Kilitli pizza kutusu geliştiren pizzacı patent aldı: Dünyada bir ilk!

Bir kuryenin müşterisine götürdüğü pizzaya tükürmesine ilişkin haberlerden etkilenen Mersin’deki pizza ustası Hasan Tosun, ‘kilitli pizza kutusu’ geliştirdi. Dünyada bir ilk olan kilitli pizza kutusu patent alarak tescillendi.

Dünyada bir ilki gerçekleştiren Tosun, yaptıkları kutunun tüm dünyaya yayılmasını bekliyor.
Mersin’de uzun yıllar ambalaj sektöründe çalışan, ardından 5 yıl önce Mezitli ilçesine bağlı Viranşehir Mahallesi’nde pizza dükkanı açan Hasan Tosun, Eskişehir’de bir müşterisine götürdüğü pizzaya apartman içinde tüküren ve daha sonra ürünü tüketiciye teslim eden kuryenin görüntülerini izledikten sonra kilitli kutu yapmak için çalışma başlattı.


Ortağı ve aynı zamanda kız kardeşi olan Ceşminaz Tosun ile bir süre çalışmalar yapan Tosun, uzun bir süre sonra kilitli pizza kutusu üretmeyi başardı. Türk Patent ve Marka Kurumuna tescil için başvuruda bulunan işletme sahipleri, kutularının tescilini de almayı başardı.

kilitli pizza kutusu pizzacı mersin rocco chef
Kilitli pizza kutusu patent aldı.

“Dünyada bir ilk”

Yaptıkları çalışmayla ilgili İHA muhabirine konuşan Hasan Tosun, 5 yıldır pizza işletmeciliği yaptığını söyledi. Bu işten önce ambalaj sektöründe faaliyet gösterdiğini belirten Tosun, “Ambalaj sektöründe 12 yıl çalıştıktan sonra pizza işletmeciliğine başladım.

Burada güzel işler yaptık. Dünyada bir ilki başardım. Bundan birkaç ay önce televizyonlarda, sosyal medyada hijyen kurallarına aykırı, olumsuz bir davranışa şahit oldum. Birçok ünlünün de bundan sonra pizza yemeyeceğiz diye demeçleri ve beyanları oldu. Daha sonra araştırmaya başladım. Araştırmaya ilk önce Amerika’da başladım.

Çünkü Amerika’da hemen hemen her sokakta pizzacı var ve pizza oranın adeta bir milli yiyeceği gibi bir şey. Orada da güvenlik ve hijyenle ilgili birçok olumsuz örneğe rastladım. Daha sonra Avrupa, İngiltere’ya gittim. Neredeyse bütün dünyadaki markaları araştırdım. Böyle bir kilitli pizza kutusunun olmadığına şahit oldum” diye konuştu.

kilitli pizza kutusu pizzacı mersin rocco chef

“Artık herkesin kafası rahat”

Bunun üzerine kilitli pizza kutusuna çözüm bulmak için çalışma başlattığını belirten Tosun, “Bende eski işim ambalaj sektörü olduğu için düşünmeye başladım, nasıl yapabilirim diye. Aklına çok fikirler geldi. Günlerce, haftalarca bunu düşündüm. Günlerce çeşitli maketler yaptım. Bu sürede bir sürü kilit yaptım ama kilitlendikten sonra açılmayan bir kilidi bir türlü bulamıyordum. Onlarca kilit yaptım ama her yaptığım kilit açılıyordu.

Bir gün sabaha karşı çözüm gözlerimin önünde canlandı. Hemen kalkıp teknik resim çizdim, maket yaptım ve gözümün önünde canlanan sistem oldu. Başarınca hemen daha iyi bir numune, daha iyi bir maket hazırladım. Hemen Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurduk. Şu anda kilitli pizza kutumuz Türkiye, tüm Avrupa Birliği ülkeleri, İngiltere ve Amerika’da patentlendi, koruma altına alındı.


Şu anda üretimine geçtik. Gayet güzel ve başarılı gidiyor. Tüm tüketicilerimiz, müşterilerimiz memnun. Artık kafaları rahat. Burada sadece müşterilerin değil hem işletmeci olarak bizim hem de servis yapan çalışanlarımızın kafası rahatladı. Gıda güvenliği ve hijyen için böyle bir şey şarttı, biz de yaptık.

Pizzanın işletmede geçirdiği süreyle, pizzanın işletmeden çıktıktan sonraki süre yarı yarıyadır. Yani burada 10 dakika da pizza pişiyorsa, 10 dakika da paketle müşteriye gidiyor. Biz pizzanın yapıldığı yerde hijyeni sağlasak da yolda bu hijyen riski hep vardı. Bu ambalajla bunu da ortadan kaldırmış olduk” ifadelerini kullandı.

kilitli pizza kutusu pizzacı mersin rocco chef

“Biz artık dünyanın her yerine pizzanın kilitli, güvenli, son derece korunaklı bir şekilde ulaşmasını sağlayacak çok özel bir şey geliştirdik”

Çeşminaz Tosun ise ağabeyiyle birlikte 5 yıldır pizza sektöründe birlikte çalıştıklarını söyledi. Bir süre önce kilitli pizza kutusunu geliştirdiklerini vurgulayan Tosun, “Aslında haberlere de konu olan pizzaya tükürme olayı bizi tetikledi. Çıkış noktası orası oldu. Bu olayla ilgili de mahkeme karar verdi. Bu emsal bir karar oldu. Verilen karar çok önemli bir şeyi gösteriyor. Burada Türk yargısı tüketiciye hak verdiği ispatlamış oldu.

Bence Türkiye için çok önemli. Gıda  sektöründe faaliyet gösteren bütün işletmeler için ve evine paket yiyecek sipariş veren bütün müşteriler için çok önemli. Çünkü pizza eve servis üzerinden hareket eden en önemli yiyecek. Paket servis dediğiniz zaman aklınıza bir hamburger, bir tost, bir kebap gelmez.

Paket servis dediğinizde aklınıza gelen ilk yiyecek pizzadır. Düşünsenize dünyanın her yerinde 6 kıtada bütün ülkelerde pizza denilen ve eve servis edilen bu yiyecek bugüne kadar hep kilitsiz kutuda gidiyordu.

Biz artık dünyanın her yerine pizzanın kilitli, güvenli, son derece korunaklı bir şekilde ulaşmasını sağlayacak çok özel bir şey geliştirdik. Çok mutluyuz, çalışmalarımız var. İşin en keyifli kısmı da müşterilerden gelen güzel tepkiler. İnsanlara bu kutuyla ilk siparişimizi yolladığımızda hemen geri dönüp teşekkür ediyorlardı.


Gerçekten bizi motive edici çok güzel bildirimler alıyoruz. Çok özel bir şey, düşünsenize bütün dünyada sizin bir pizzacınız var ve o pizzacı dünyada yapılmamış bir şeyi yapmış” diye konuştu. (Koray Ünlü – Güray Gürdal / İHA)

Endüstri 5.0 devrimi: İnisiyatif alan yapay zeka robotlar geliyor!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.