Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yavuz Bingöl’den 84 bin bağlama satın alacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okullara dağıtılmak için Yavuz Bingöl’den 84 bin bağlama satın alacak.

MEB, Yavuz Bingöl'den 84 bin bağlama satın alacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2017 yılında, Yavuz Bingöl Sanat Merkezi bünyesinde kurulan Sanat Hayattır Derneği ile Temel Eğitim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan ‘Müzik Sınıflarının Altyapısını Destekleme Kampanyası İşbirliği’ protokolü kapsamında okullara, bağlama ve piyano dağıtımını Kars’tan başlattı.

Kars merkezde hizmet veren Cevriye Tatiş Ortaokulu’nda oluşturulan müzik sınıfının açılışına müzisyen Yavuz Bingöl de katıldı. Öğrencilere, Yavuz Bingöl tarafından öğrencilere uygun ebatlarda oluşturulan bağlamalar da tanıtılarak, başarı sağlanması halinde ülke genelinde okullarda kullanıma sunulacağı bilgisi paylaşıldı.


Başarı sağlanması halinde, okullara, Yavuz Bingöl Sanat Merkezi bünyesindeki Sanat Hayattır Derneği’nin yapacağı, 84 bin 290 bağlama dağıtılacak.

Proje kapsamında, 3008 de piyano dağıtılması öngörülüyor. Protokol kapsamında bağlamalar için Yavuz Bingöl’e ne kadar ödeme yapılacağı henüz bilinmiyor.

“Sonuna kadar Erdoğancıyım, hatta feriştahıyım”

yavuz bingöl sonuna kadar erdoğan

Yavuz Bingöl, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın sanatçı grubu arasında yer alıyor. Bingöl, 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı desteklediğini belirterek; “Sonuna kadar Erdoğancıyım hatta büyük harfle yazın feriştahıyım… Ben Erdoğan’ı seviyorum. Oyumu da Erdoğan’a vereceğim” ifadelerini kullanmıştı.Yavuz Bingöl, kökeninin Alevi-sol olması nedeniyle bugünkü iktidarla yakınlığının eleştirildiğine dair soruya ise “Evet, doğru ama şimdi Türkiye’de bana 80-90 yıl boyunca sol iktidar say desen çok azdır. Hep sağ iktidarlar var yöneten. Hepsiyle benim ilişkim vardı. O zaman niye bu kadar çok eleştirilmedim ya da ayyuka çıkmadı olaylar? Bugün niye böyle oldu?” yanıtı vermiş ve şöyle devam etmişti:

“Erdoğan’ın insani yönü fazla, insana dokunmayı biliyor”

“Bunun nedeni bence Cumhurbaşkanı’nın insani yönünün fazla olması. Mesela ben Ahmet Necdet Sezer’le de türkü söyleyebilirdim. Niye söylemedim? Kendisi böyle bir şeye yol açmadı çünkü. Ya da Abdullah Gül’le de söyleyebilirdim. Onun da resepsiyonuna gittim. Ne bileyim Süleyman Demirel’le de söyleyebilirdim. Onun da cumhurbaşkanlığında resepsiyona gitmiş sanatçılardan biriyim ben. Onlar böyle bir şeye yol açmadı. Dediğim gibi; Cumhurbaşkanı’nın insani tarafı fazla. İnsana dokunmayı biliyor. Herkesin derdiyle, sorunuyla uğraşmasını seven bir lider. Başka bir tarafı var. Galiba ondan dolayı…”

“Yandaş değil, uyumluyum”

Yavuz Bingöl, şahsına yöneltilen ‘yandaş’ eleştirilerine “Değilim, ben uyumlu bir insanım” ifadesiyle cevap vermişti.


Kendini ‘solcu’ olarak kategorize etmek istemediğini de belirten Bingöl, “Biz Che Guevara, Deniz Gezmiş’ler tarafından anlatılan, o romantik duygulara kapılmış gençlerdik. Ama işin aslı, günümüzde artık öyle değil” diye konuşmuştu.

AK Parti’den Diyanet ve Kadir Mısıroğlu açıklaması