Seyahat ettiğiniz ülkenin kültürüne Fransız kalmayın

Dünyanın binbir noktasının büyüleyici mimarisini, kültürel dokusunu, doğa güzelliklerini yerinde yaşamak isteyen herkes, muhakkak bir batıl tuzağına takılır, gelenek ağına yakalanır ve turist etiketini kendine elleriyle yapıştırır.

Seyahat ettiğiniz ülkenin kültürüne Fransız kalmayın turist

Dünyayı gezin gezmesine de gitmeden önce kırk kitap karıştırın, bir bilen yetmez birkaç bilen bulup hepsine tek tek danışın; zira kültürel farklılıkların çoğu kendini günlük yaşamda gösterir. Ligarba Turizm, seyahatleriniz sırasında turist olup kazıklanmamak, gülünç duruma düşmemek, zorluk çekmemek için ilginç bilgiler paylaştı.

Rusların batıl inanç bariyerlerine dikkat!

Her anı tuzaklarla dolu Rusya’yı keşfederken yaşayacağınız büyük hayranlıkla; özellikle kapalı alanlarda aklınıza bir melodi geldiğinde; keyfiniz de yerindeyse ıslık çalmak yok! Hem çevrenizdekileri kötü enerjileri çağırdığınıza inandıkları için rahatsız edersiniz; hem para kaybedebilirsiniz.


rusya adetleri batın inançlar

Kapının eşiğinde misafir uğurlanmaz, sohbet koyultulmaz, mümkünse orada hiç durulmaz. Siz de sohbetin en tatlısı kapı eşiğinde olandır diyorsanız bu arzunuzu Türkiye’de bırakınız. Eski çağlarda ölülerin külleri kapı eşiğine gömülür, eşik öte dünya ile bu dünya arasındaki geçit kabul edilirmiş. Ruslar da uyuyan ruhları uyandırmamakta fayda görmüşler, vardır bir bildikleri deyip uyum sağlamakta fayda var.

Boston’da sokak müziğine turistlerden tam destek!

boston abd sokak müzisyenleri

ABD’nin IVY league üniversitelerinin bulunduğu Massachusetts eyaletinde sokak müziği yapanlar, turist avcısı adıyla anılsa garip karşılanmaz. Zira Boston’da hayat çok hızlı akar ve arka planda çalan müziği dinlemek için kimse durup vakit kaybetmez.

Metro istasyonlarında, sokaklarda, meydanlarda müzik yapanları durup izleyenler, hepiniz turistsiniz bilmiş olun. Turistin halinden turist anlar, sormak istediğiniz bir şey, geç öğrendiğiniz, öğrendiğinizde de fazlasıyla işinize yarayan bir bilgi olduysa lütfen şu hemen yanınızda durup sokak müzisyenine bakan kader ortaklarınızla paylaşınız.

Kanadalılar için bu düpedüz saygısızlık!

kanada toronto ontario vancouver

Türkiye’de cebinizde bir avuç mamayla, çantanızda poşet poşet yemle geziyor, sokak hayvanlarının endişe ettiğiniz beslenmesine katkı sunuyor olabilirsiniz. Hatta bazen minik serçeleri daha yakından görmek için önünüze birkaç ekmek kırığı serpiştirmenize de kimse itiraz etmeyecektir ama Kanada’da iseniz ve ilk dakikadan turist olduğunuz için eleştirilmek istemiyorsanız, vahşi hayvanları beslememelisiniz. Zira bu, onların alanlarına saygısızlık ettiğiniz ve yaşamlarına müdahale ettiğiniz anlamına gelebilir.


Amsterdam’da kask taksan dert takmasan dert!

amsterdam hollanda bisiklet kask gerekli mi

Avrupa’nın kuralları ve kurallara uymalarıyla hayalleri süsleyen insanları… Türkiye’de trafik ışıkları, yaya geçitleri, toplu taşımalarda yaşlı öncelikleri, gereksiz çalınan kornolar, hemen yükselen sesler, gerilen sinirler, trafikte geçen saatler… Onarmamız gereken, hala yolunda gitmeyen bir dolu kuralsızlığımız var.

Bunlardan biri de özellikle kask ve diğer koruyucu ekipmanlar olmadan motosiklet ve bisiklet kullanımı. Hollanda‘ya gittiğinizde, senelerdir duyageldiğiniz kuralları çiğneyip tepki çekmek isteyeceksiniz. Bisiklet turuna çıkarken, kaskınızı takıp dikkat çekmeyeceğinizi düşüneceksiniz. Hop! Tongaya düştünüz. Burası orası değil, işte şimdi buralara yeni gelmiş bir turist olarak hafızalara kazındınız. Hollanda’da bisikletler kasksız kullanılır.

İran’da pazarlık adetten değil, mecburiyetten yapılır!

İran’a gittiniz; eşsiz mutfağı, tarihi, kadim dinleri, geleneksel öğretileri, devrim öncesi hikâyeleri, sonrası hüzünleri… Başınızı hayretten kaldıramazken, karnınız acıktığı için tüm bu mistik havanın içinde süpermarkete de uğrayacaksınız. İşte tam da o anda, pazarlıksız alışveriş yaparsanız, fena kazıklanırsınız. İran’da sıkı pazarlık o kadar sıradandır ki süper marketler kar edebilmek için fiyatları bir hayli uçurur. Bu detayı bilmezseniz maalesef sıradan bir turist olursunuz.

İspanya’da Siesta denince akan sular durur!

ispanya siesta barselona turist

İspanya’ya gittiniz, öğlen 12,5 ile 4,5 arasında alışveriş yapmak istiyorsunuz. İşte bu elinize bir megafon alıp ben turistim diye bağırmaktan daha ikna edici bir yöntemdir. Zira hiçbir koşulda, hiçbir İspanyol bu saatler arasında çalışmayı sürdürmez.


Eğer bu kuralı bilmiyorsanız bu saatler arasında hizmet almak istediğinizde karşılaştığınız kararlı tepkilerden rahatsız olabilir ve onları kaba olmakla suçlayabilirsiniz. Suçlamayınız. O saatler dinlence saatleridir, siz de kendinize eğlenecek bir şeyler ya da dinlenecek bir yerler bulunuz.

Black Friday (Kara Cuma) 2018 indirim kampanyaları açıklanmaya başladı!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.