2019 yılında en çok talep görecek meslekler hangileri?

2019 yılında en hızlı büyüyecek meslekler hangileri? Gelecekte iş dünyasının nasıl olacağını öğrenmek istiyorsanız, LinkedIn, 2019 yılında en çok ihtiyaç olacak 5 pozisyonu listeledi.

2019 yılında en çok talep görecek meslekler hangileri?

Profesyonel iş ağı platformu, işletmelerin en hızlı şekilde işe alım yaptığı pozisyonları, bu pozisyonlar için gerekli yetenekleri ve geçtiğimiz beş yıl içinde ortaya çıkan yeni pozisyonları listeledi. Analize göre ilk 5 şu şekilde:

1- Blok zinciri (blockchain) geliştiricisi

Gerekli yetenekler: Güvenilirlik, blok zinciri, Ethereum, kripto paralar, Node.js
Nerede çalışıyorlar: IBM, ConsenSys, Chainyard
Sektörler: Bilişim teknolojisi ve hizmetleri, bilgisayar yazılımı, internet
En çok talep gösteren şehirler: San Francisco, New York City, Atlanta


2- Makine öğrenimi mühendisi

Gerekli yetenekler: Derin öğrenme, makine öğrenimi, TensorFlow, Apache Spark, doğal dil işleme
Nerede çalışıyorlar: Apple, Intel, Nvidia
Sektörler: Bilişim teknolojisi ve hizmetleri, bilgisayar yazılımı, internet
En çok talep gösteren şehirler: San Francisco, Denver, Austin

3- Uygulama satış yöneticisi

Gerekli yetenekler: Hizmet olarak yazılım (SaaS), bulut uygulamaları, insan sermayesi yönetimi, kurumsal kaynak planlama, çözüm satışı
Nerede çalışıyorlar: Oracle, AT&T, Avaya
Sektörler: Bilişim teknolojisi ve hizmetleri, bilgisayar yazılımı, telekomünikasyon
En çok talep gösteren şehirler: Boston, Austin, Minneapolis-St. Paul

4- Makine öğrenimi uzmanı

Gerekli yetenekler: Makine öğrenimi, derin öğrenme, TensorFlow, Python, yapay zeka
Nerede çalışıyorlar: Google, Amazon, Apple
Sektörler: Bilgisayar yazılımı, yüksek öğrenim, internet
En çok talep gösteren şehirler: San Francisco, New York City, Madison

5- Profesyonel tıbbi mümessil

Gerekli yetenekler: Tıbbi satış, satış etkinliği, ürün tanıtımı, tıbbi cihazlar, sindirim bilimi
Nerede çalışıyorlar: Exact Sciences, Taro Pharmaceuticals, Abbott
Sektörler: Biyoteknoloji, tıbbi ilaçlar, hastane ve sağlık
En çok talep gösteren şehirler: Şikago, San Francisco, Dallas/Fort Worth

Teknik işlerdeki artış çok da sürpriz olmasa da LinkedIn’in Baş Ekonomisti Guy Berger, en büyük yetenek açığının teknolojide olmadığını söylüyor. Berger; sesli iletişim, liderlik ve zaman yönetimi gibi yeteneklerin, en popüler işlerde aranan becerilerin neredeyse yarısını oluşturduğunu ifade ediyor.


Bu rapor, LinkedIn’in 2014-2018 Ekonomik Grafik verileri ve LinkedIn Yetenek Öngörüleri verileri ile hazırlandı.

En çok iş ilanı yayınlanan sektörler: Kariyer.net istihdam endeksi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.