Eşsiz yılbaşı fotoğrafları için püf noktalar

Her yerin ışıl ışıl olduğu, sokakların, caddelerin renklendiği yeni yıl zamanı, muhteşem kareler yakalamak için eşsiz fırsatlar sunuyor.

Canon eşsiz yılbaşı fotoğrafları için püf noktaları paylaştı
Canon eşsiz yılbaşı fotoğrafları için püf noktaları paylaştı

Canon eşsiz yılbaşı fotoğrafları için püf noktaları paylaştı

Yılın bu en güzel zamanını ölümsüz hale getiren fotoğrafları, daha etkili kılacak 5 ipucunu Canon Fotoğraf ve Video Grubu Ürün Uzmanı Mert Gündoğdu açıklıyor.

Yılbaşı gecesi ister evde ister dışarıda geçirilsin, herkesin sevdikleri ile birlikte olduğu anı temsil ediyor. Yeni yılın gelişi kutlanırken; güzel masalar hazırlanıyor, sokaklar yılbaşı ağaçları ile süsleniyor. Neşeli ve heyecanlı anların ruhunu ve atmosferini yansıtacak anları fotoğraflarken dikkat edilmesi gerekenler neler?


Bulunduğunuz yerin en güzel köşesini seçin

Yılbaşında adeta bir görsel şölen haline gelen iç ve dış mekanlarda fotoğraf çekerken, arka planda mutlaka yılbaşı ağacı, kar küresi, noel baba veya hediyeler gibi dönemin konseptine uygun öğelerin yer alması fotoğrafı zenginleştiriyor. İç mekan çekimlerinde güçlü görüntü elde etmenin yolu düşük diyafram değerlerine sahip lens kullanımından geçiyor.

Canon eşsiz yılbaşı fotoğrafları için püf noktaları paylaştı

Net kareler yakalamak için Canon L Serisi’nden, EF Lensler’ini kullanılmak daha uygun oluyor. Dış mekanda yapılan çekimlerde ise sokak lambalarına ve yılbaşı süslerine bokeh efekti katılarak mükemmel fotoğraflar elde edilebiliyor. Bu özelliği kullanmak isteyenleri için taşıması kolay ve kompakt bir lens olan Canon EF 50 MM f/1.8 STM öne çıkıyor.

Renk kontrastına önem verin

Renklerin birbiriyle etkileşimi anlamına gelen renk kontrastı sağlanarak daha iyi fotoğraf komposizyonu yaratılıyor.Yılbaşını temsil eden kırmızıyla uyumlu beyaz, yeşil, gümüş, altın, bronz renklerine sahip hoş atmosferi yansıtan kareler, dikkat çekiyor.Daha net ve canlı renkli fotoğraflar, güçlü renklendirme özelliğine Canon 6D Mark II ile sağlanabiliyor. En önemli nokta ise diyaframın en açık halinde kullanılması.


Canon eşsiz yılbaşı fotoğrafları için püf noktaları paylaştı

En coşkulu anları yakalayın

Yılbaşı dönemi alışveriş merkezleri, sokaklar, caddeler, kafeler ya da evler birbirinden güzel ışıklar ve süslerle kaplı oluyor. Bu güzel atmosferde eğlencenin tadını çıkarırken yakalanan doğal fotoğraflar, yüksek enerjili konsept oluşturmak için fırsat yaratıyor. Hareketli fotoğraflar çekerken olabildiğince yüksek ISO tercih etmek daha iyi olabiliyor ancak ışığın yetersiz olduğu durumlarda flaş kullanmamaya dikkat etmek önemli.

Sevdiklerinizle çekileceğiniz toplu fotoğrafları yönetmekten çekinmeyin

Yılbaşı dönemi, sevdiklerinizle sıcak ve eğlenceli fotoğraflar çektirmek için harika bir fırsat. Grup fotoğrafları çekerken geniş bir alana sahipsek tripod kullanmanın yanı sıra, Canon 10-18mm gibi ultra geniş açı bir lens kullanmak çok daha doğru kadrajlı fotoğraflar elde etmeyi sağlıyor.

Ayrıca herkesin doğru şekilde sıralanmış olması etkili bir fotoğraf kompozisyonu için fazlasıyla önemli. Bunun için kadrajın sağ ve sol kenarlarına iki kişi yerleştirip, fotoğraftaki herkesin başının farklı yükseklikte olmasına dikkat etmek gerekiyor. Canon fotoğraf makinenizin zamanlayıcısı ya da Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak en doğru an fotoğraflanabiliyor.

canon mert gündoğdu

Farklı açı ve konseptler deneyin

Yılbaşı fotoğraflarında farklı malzeme ve mekanlar kullanmaktan çekinmemek gerekiyor. Gerekli ambiyansı yakalamak için gerekli süs malzemelerini veya kişileri kadraja dahil etmek, yakalan kadrajı bir anda değiştirebiliyor. Farklı açılar deneyip, daha dar ya da geniş açılar kullanmak ilgi çekici anlar yakalamayı sağlıyor.


Bazen hiç umulmadık bir açıdan, bambaşka güzellikte fotoğraflar elde edilebiliyor. Örneğin, dans eden insanların hareketlerini daha iyi yakalamak için yüksek enstantaneler kullanıp, f/1,8 gibi geniş bir diyafram açıklığıyla bokeh efektli arka planlar yaratılabiliyor.

Astroloji 2019 yıllık burç yorumları: Genel, eğitim ve sağlık


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.