Kadınların iş hayatında en çok yaptığı hatalar neler?

Yapılan bir araştırmaya göre kadınlar akademik olarak erkeklerden yüzde 20 daha başarılı. Ancak bunu iş hayatına yansıtamıyorlar. Kadınların iş hayatında yaptığı en büyük hatalar neler? 

Kadınların iş hayatında yaptığı hatalar neler?

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu tarafından düzenlenen ‘Kadınların İş Hayatında Yaptığı Temel Hatalar’ başlıklı etkinlikte konuşan Minerva Eğitim ve Danışmanlık Kurucu Başkanı Ayşegül Güngör, “araştırmaların kadınların takım çalışmasında başarılı olmadığını gösterdiğini bunun da kadınların işi bir oyun olarak görmemelerinden kaynaklandığının altını çizdi.

Ayşegül Güngör, kadınların iş hayatında yapmamaları gereken hataları nedenleri ile anlattı.

Konuşmasına dünya çapında yapılan bir araştırmaya göre kadınların akademik olarak erkeklerden yüzde 20 daha başarılı olduğunu ancak bunu iş hayatına yansıtamadıklarının söyleyen Ayşegül Güngör, bunun nedeninin kadınların başta cesur olmadıkları ve takım oyuncusu haline gelemedikleri için olduğunu belirtti. Kişinin önce kendini tanıması gerektiğini ifade eden Güngör şöyle konuştu:


Ben kimim?

Öncelikle, “Ben kimim?” diye sormalıyız. O zaman şimdi soralım, siz hangisisiniz? İş hayatında cesaretli olmanın yanı sıra takım oyuncusu olmak çok önemli. Başkalarının ne söyleyeceğine, ne düşüneceğine dikkat edilmeden karar alınmaması lazım. Ayrıca duygusal zeka, kadınlarda erkeklerden yüzde 30 daha fazla ancak kadınlar bunu da iş hayatında çok az kullanmakta. İş hayatında kadınlar ne istediğini bilmeli ve buna göre müzakere etmeli.

İş hayatında genelde yapılan en büyük hatalardan biri karşıdaki ile müzakere etme yerine ikna yoluna gidilmesi. Bu da ya hep verici ya da alıcı olan kadınların yaptığı hatadır. Ayrıca iş ve özel hayat dengesini nasıl kurduğunuz da önemli. Tabii iş hayatında yapılan ve ben bu muyum diye düşünülmesi gereken bir konuda; kişinin söylenmesi zor sözleri dikkatli bir şekilde söylediğine inanması. Oysa beden dili mesajı çok önemli.” diye konuştu.

Çok çalışmak değil, verimli çalışmak önemli

İş hayatında kadınların yaptığı hataları maddeler halinde sıralayan Güngör, ilk hatanın iş hayatının bir oyun olarak görülmediğini vurguladı. Güngör araştırmaların kadınların takım çalışmasında başarılı olmadığını gösterdiğini bunun da kadınların işi bir oyun olarak görmemelerinden kaynaklandığının altını çizdi. Kadınların ikinci hatasının sınırları içinde kalarak güvenli bir oyun oynamak istediğini, oysa kadınların bu sınırları aşması gerektiğinin önemine değindi.


Kuralların, sınırların ve stratejilerin herkes için aynı olduğunu düşünmenin üçüncü hata olduğunu söyleyen Ayşegül Güngör, “Maalesef herkes için aynı değil. Bunu kabul ederek çalışmak lazım. Kendi kurallarımızı kendimiz koyacak şekilde o noktaya ulaşmalıyız.” dedi. Çok çalışmanın da bir hata olduğunu vurgulayan Güngör, verimli çalışmak gerektiğinin altını çizdi.

İş hayatında kadının düşmanının yine bir kadın olmasının en büyük hatalardan biri olduğunu açıklayan Güngör, “Bir hatada iş arkadaşlarından öğrenmeyi redetmek. Çünkü bilgimizi paylaşmak istemiyoruz. Bunun nedenide bu bilginin karşı tarafın daha iyi paylaşabileceği ve kendisine ihtiyaç kalmayacağı düşüncesi. Oysa bilgi paylaştıkça çoğalır.

Kırılgan olmak

Diğer en kötü hatamızda ‘Kırılgan Olmak’. Uluslararası literatürde bu tam olarak kırılgan olarak geçer ama Türkiye’de kırılmak, küsmek anlamına gelir. Çünkü kırılganlığımız sonucunda küsüp, çekip, gidip, uzaklaşıyoruz. Hassas noktalarımızı bularak, bunları kabul etmemiz gerek. Yine en kötü hatalarımızdan biri de, ne istediğimizi bilerek, sessizce, verilene kadar beklemek. Oysa beklememeliyiz, gidip, almamız gerekiyor.

İş hayatında sevilmeye ihtiyacımız yok!

Her şeyi ben başaracağım duyugusu da bir hata. Kadın olarak yaptığımız hatalardan biri. Ben de bunu çok yaptım. Aslında bu nasıl yetiştirildiğiniz ile de alakalı. Ne yazık ki diğer bir hata iş hayatında anne gibi davranmak. Ayrıca aynı anda birçok şeyi yapmak da bir hata.


Bunu güçlülük olarak görüyoruz ama ruhsal açıdan da zararlı. Tabii ki kadınları karar almadaki yavaşlılığı. Çünkü ince eleyip, sık dokuyoruz. Bir de sevilme ihtiyacı. İş hayatında sevilmeye ihtiyacımız yok. Son olarak en büyük hatalarımızdan biri de, erkek gibi düşünmeye çalışmak. Oysa ben nasıl düşünüyorum önemli…

İstihdamda LGBTİ anketi 2018 sonuçları açıklandı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.