Kış ekinoksu nedir? 21 Aralık en uzun gece kaç saat sürecek?

Türkiye’nin de içinde yer aldığı Kuzey Yarım Küre’de yılın en uzun gecesi bugün 21 Aralık’ta  meydana geliyor. Bu olaya Kış Ekinoksu deniyor. Gündüzün de en kısa şekilde yaşandığı ve kış ayının gelişini niteleyen bu astronomi olayında 21 Aralık en uzun gece kaç saat sürecek?

Kış ekinoksu nedir? 21 Aralık en uzun gece kaç saat sürecek?
Kış ekinoksu nedir? 21 Aralık en uzun gece kaç saat sürecek?

Konum itibariyle Kuzey Yarım Küre’de yer alan Türkiye’yi de kapsayan bir astronomi olayı olan 21 Aralık (Kış Ekinoksu) tarihinde, yılın en uzun gecesi yaşanması nedeniyle gerek bilim dünyasında gerekse gözlem severler tarafından önem atfeden bir zaman dilimidir.

En kısa gündüzün görüldüğü 21 Aralık (Kış Ekinoksu) tarihinin ardından gelecek 23 Aralık tarihinde de, gündüz süresinin uzaması ve gece süresinin de kısalması olayı söz konusu olmaktadır.


Peki, ülkemizin de içerisinde bulunduğu Kuzey Yarım Küre’de yaz ayının ardından kış ayının başlangıç tarihini ifade eden 21 Aralık (Kış Ekinoksu) nedir? Astrolojik olarak Güneş’in geliş açısının Oğlak Dönencesi’ne dik olarak gelmesi olarak belirtilen 21 Aralık (Kış Ekinoksu) tarihinde en uzun gece kaç saat sürecek? Konuya ilişkin ayrıntılı bilgilerin tamamı…

21 Aralık Kış Ekinoksu nedir?

21 Aralık Kış Ekinoksu yahut diğer adıyla 21 Aralık Gündönümünde, güneş ışınları Oğlak Dönence’sine dik bir açıyla gelmektedir. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de gece süresi uzayıp gündüz süresi kısalırken, Kuzey Yarım Küre’de ise gece süresi kısalıp gündüz süresi ise uzamaktadır.

Aynı zamanda 21 Aralık Kış Ekinoksu’nda Kuzey Yarım Küre’de kış ayının, Güney Yarım Küre’de ise yaz ayının başlangıcını simgeleyen önemli bir doğa olayı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sonuç itibariyle 21 Aralık Kış Ekinoksu tarihinde Kuzey Yarım Küre’de yer alması sebebiyle ülkemizde en uzun gece yaşanacak.

21 Aralık en uzun gece kaç saat sürecek?

Türkiye’de 21 Aralık Kış Ekinoksu’nda en uzun gece Sinop ilimizde meydana gelecek. Bununla birlikte Sinop’ta yaşanacak en uzun gece süresi toplamda 15 saat 6 dakika; gündüz süresi ise toplamda 8 saat 54 dakika olacak.


En kısa gece kaç saat ve nerede?

Türkiye’de 21 Aralık Kış Ekinoksu’nda en kısa gece Hatay ilimizde meydana gelecek. Aynı zamanda Hatay’da yaşanacak en kısa süre gece süresi toplamda 14 saat; gündüz süresi ise toplamda 10 saat olacak.

İstanbul’da 21 Aralık en uzun gece ve gündüz saatleri

İstanbul’da 21 Aralık Kış Ekinoksu tarihinde gece süresi; 14 saat 47 dakika olurken, gündüz süresi ise 9 saat 13 dakika olacak. Öte yandan İstanbul’da 21 Aralık Ekinoksu tarihinde güneş 8:27’de doğarken, güneşin batışı ise 17:40 saatinde gerçekleşecek.

Ekinoks tarihleri:

21 Mart (Ekinoks): Bu tarihte gece ve gündüz süreleri eşitlenmektedir, Kuzey Yarım Kürede İlkbahar mevsiminin başlangıcı iken, Güney Yarım Küre de ise sonbahar başlangıcıdır.

21 Haziran (Yaz Gündönümü): Bu tarihte yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin meydana gelmektedir. 21 Haziran Ekinoksunun başka bir adı ise Yaz gündönümüdür. Kuzey Yarım Kürede yaz mevsimi başlarken, Güney Yarım Kürede ise kış mevsimi başlamaktadır.

23 Eylül (Ekinoks): Bu tarihte 21 Mart tarihinde olduğu gibi gece ve gündüz süreleri eşitlenmektedir. Ancak Kuzey Yarım Kürede sonbaharın başlangıcı ve yazın bitişi, Güney Yarım Kürede ise bahara mevsimine geçiş yaşanmaktadır.


21 Aralık (Kış Gündönümü): Bu tarihte 21 Haziran Ekinoksunda olduğu gibi yılın en uzun gecesi ve en kısa gündüzü oluşum göstermektedir. Fakat Kuzey yarımkürede kış mevsimine geçiş yapılırken, Güney Yarım Küre’de ise yaz mevsimine geçiş yapılmaktadır.

21 Aralık en uzun gece indirimleri ve hafta sonu kampanyaları


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.