Oblomov tiyatro oyunu: Ölümsüz bir Rus klasiği

Dianysos Tiyatro tarafından sahnelenen Rus edebiyatının ölümsüz yapıtı Oblomov tiyatro oyunu, aydın sınıfı hicveden romanların en iyi örneklerinden biri.

Oblomov tiyatro oyunu: Ölümsüz bir Rus klasiği
Oblomov tiyatro oyunu: Ölümsüz bir Rus klasiği

Rus yazar Ivan Gonçarov’un 1859 yılında yayınladığı ünlü roman Oblomov ülkemizde ilk defa Dianysos Tiyatro tarafından sahneleniyor. Oyunun prömiyeri 26 Ekim’de, kapalı gişeyle Tatavla Sahne’de yapıldı. 2018 yılını Tatavla Sahne’de sona erdirdikten sonra Oblomov yeni yıla 5 Ocak tarihinde, gala gecesi ile merhaba diyor.

Oblomov, Rus edebiyatının başyapıtlarından birisi olarak görülür.

Oyunun baş karakteri genç, dürüst ve cömert bir soylu olan İlya İlyiç Oblomov’dur. Oblomov kendi yaşamı adına sürekli yeni planlar geliştirmekle birlikte aşırı tembelliği nedeniyle hiçbirisini gerçekleştirememekte, toplumsal yaşamdan koparcasına uzaklaşıp iç dünyasına çekilerek her türlü karar ve sosyal davranıştan uzak durmaktadır. En yakın dostu Andrey Ştoltz ve uşağı Zahar, Oblomov’u yeniden sosyal yaşama döndürmeye karar verirler.

Oblomov, bugün ‘oblomovluk’ olarak adlandırılan bir sorunun isim kaynağıdır. Oyunu izlerken günlük yaşamınızdan birçok parça göreceksiniz, zaman zaman kendini sorunlardan uzak tuttuğu için Oblomov’u haklı bulacak, zaman zaman içine gömüldüğü tembellik ve yaşamdan kopuş için Oblomov’a kızacaksınız. Sosyal yaşama dönüş için mücadele vermekteyken yaşadığı aşk gönül defterinizin sayfalarına hüzünlü bir bakış atmanıza neden olacak. Düşündürücü ve öz eleştiriye çağıran bir yapıt. Zira, oblomovluk hepimizin içinde az veya çok varolan bir tutum. Hatta öyle ki, bunaldığımız anlarda özlediğimiz bir yaşam tarzı bile diyebiliriz.

Oyuncu kadrosu içerisinde ödüllü sanatçılar da var.

Oblomov tiyatro oyunu: Ölümsüz bir Rus klasiği

‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ oyununda gösterdiği başarılı performansıyla Yalta Uluslararası Anton Çehov Tiyatro Festivali’nde Rus Klasiği En İyi Yorum Ödülü alan Erdem Topuz, bu defa hem sahne yönetmeni hem başrol oyuncusu olarak karşımızda.

Oblomov’un uşağı Zahar’ı oynayan Erarslan Sağlam, Ölümsüz Öykü oyunundan Sadri Alışık En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve Oyun Karıştı oyunundan En İyi Yönetmen ödüllerine sahip.

OYUNCUKARAKTER
Erdem Topuzİlya İlyiç Oblomov
Erarslan SağlamZahar
Işık TolgayAndrey Ştoltz
Arzu Suriçi KireççiOlga Sergeyevna
Ebru AlkanatOlga Sergeyevna
Anıl Doğan AlbayrakAleksiyev

 

Dionysos Tiyatro’nun yeni yıldaki sahne takvimini aşağıda görebilirsiniz. Oyun, şimdiden 2020 Yalta Festivali‘nden davet almış durumda; ünlü klasik bir Türk tiyatrosu tarafından ilk defa anavatanında oynanacak.

Oblomov tiyatro oyunu gösterim oyuncular

OYUN TARİHİSAHNE
30.12.2018TATAVLA SAHNE
05.01.2019PROFİLO ALIŞVERİŞ MERKEZİ
24.01.2019TATAVLA SAHNE
07.02.2019TATAVLA SAHNE
21.02.2019TATAVLA SAHNE
22-23-24.02.2019ÇANAKKALE
28.02.2019TATAVLA SAHNE

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) tiyatro oyunu

1975 yılında İstanbul’da doğdu. Lise öğrenimini 1993 yılında Özel Işık Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1998 yılında Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi (Fransızca) dalında lisans derecesini aldıktan sonra Western Michigan University ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde MBA dalında yüksek lisans yaptı. 2004 yılında beri özel sektörde İnsan Kaynakları alanında çalışmaktadır. 1994 yılından beri Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün Genel Kurul Üyesidir. 2003 yılından beri BJK’nin önde gelen gruplarından Beşiktaş Gelişim Grubu’nun üyesi olup, 2014 yılı başından beri Genel Koordinatörlük görevini yürütmektedir. Filateli, tarih, spor, sinema ve müzik başlıca ilgi alanlarıdır.