Çavuşoğlu Trump’a yanıt verdi: Tehditlere pabuç bırakmayız

ABD Başkanı Donald Trump’ın tehdit içeren tweet’ine sert sözlerle karşılık veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Stratejik ortaklar sosyal medyadan konuşmaz. Hiçbir tehdide pabuç bırakmayız” dedi.

Dışişlerinden Trump a yanıt: Tehditlere pabuç bırakmayız mevlüt çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa Bakanı Jean Asselborn ile Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu’nda düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu. Bakan Çavuşoğlu, ABD Başkanı Trump’ın tehdit içeren Türkiye paylaşımına ilişkin, “Stratejik ortaklar sosyal medyadan konuşmaz. Hiçbir tehdide pabuç bırakmayız” ifadelerini kullandı.

Stratejik ortaklar sosyal medya üzerinden konuşmaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa Bakanı Jean Asselborn ile Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu’nda ortak basın toplantısı düzenledi.


Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Stratejik ortaklar sosyal medya üzerinden konuşmaz. Güvenli bölge teklifi Sayın Cumhurbaşkanınındır. Kararlılığımızı görünce güvenli bölge teklifini ortaya attılar.

Kürtler ile teröristleri bir tutarak bir yere varamayız

Kürt kardeşlerimizin en büyük dostu Türkiye’dir. Kürtlerle teröristleri bir tutarak bir yere varamayız. Bunu ABD’li ve Avrupalı muhataplarımıza anlatıyoruz.

Türkiye’yi ekonomik olarak tehdit etmekle bir yere varılamaz

Trump çekilme kararını açıkladıktan sonra üzerinde baskı var. O tweet’i de iç politika için attı. Türkiye’yi ekonomik olarak tehdit etmekle bir yere varılamaz.

Türkiye hiçbir tehdide pabuç bırakmaz

Türkiye hiçbir tehdide pabuç bırakmaz. Bir taraftan ekonomik zorluklar, diğer taraftan terör tehdidi gösterildiği zaman bu millet der ki ben aç kalırım susuz kalırım terörle mücadele ederim.

Trump’ın kullandığı dili doğru bulmuyoruz

Trump’ın kullandığı dili doğru bulmuyoruz. Twitter üzerinden böyle bir iletişimi de doğru bulmuyoruz.NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Suriye’den çekilme sürecinin başladığını duyurarak, “Eğer Türkiye Kürtleri vurursa, Türkiye’yi ekonomik yönden mahvederiz. 20 millik (32 km) güvenli bölge kuracağız. Aynı zamanda Kürtlerin Türkiye’yi provoke etmesini istemiyorum” demişti.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Trump, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Suriye’den çok geç kalmış çekilmeye başlarken, IŞİD’in bölgesel halifeliğinden geriye kalan çok az şeyi de, bir çok yönden sert bir şekilde vuruyoruz. Yeniden toparlanırlarsa, yakındaki mevcut üslerimizden yeniden saldıracağız.”

“Kürtleri vurmaları halinde Türkiye’yi ekonomik açıdan yıkıma uğratırız. 20 millik bir güvenli bölge yaratacağız ve aynı şekilde Kürtler’in Türkiye’yi provoke etmesini istemiyoruz.”

“Amerika Birleşik Devletleri’nin uzun vadeli Suriye’de IŞİD’i yok etmesi politikasından en çok faydalananlar Rusya, İran ve Suriye oldu. Biz de yarar sağladık ama askerlerimizi eve getirmenin zamanı geldi. SONU GELMEYEN SAVAŞLARI durdurun!”

İlk tepki Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan gelmişti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriyeli Kürtleri PKK ile bir tutmanın “ölümcül hata” olduğunu belirterek; “Türkiye Kürtlere karşı değil teröristlerle savaşıyor. Kürtleri ve Suriyelileri tüm terör tehditlerine karşı koruyacağız” diyerek ilk tepkiyi vermişti.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Kalın şu ifadeleri kullanmıştı:


“Teröristler sizin müttefikiniz olamaz. Suriyeli Kürtleri, PKK ile bir tutmak ölümcül bir hatadır. Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’nden iki ülke arasındaki stratejik ortaklığı onurlandırmasını ve bu durumun teröristlerin propagandasıyla gölgelenmesini istememektedir. DAEŞ, PKK, PYD ve YPG arasında hiç bir fark yoktur. Onlara karşı savaşmayı sürdüreceğiz.”


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Twitter’dan ABD Başkanı Donald Trump’a cevaben yaptığı paylaşımlar:

Trump: Suriye’de Kürtleri vurursa, Türkiye’yi ekonomik yıkıma uğratırız!