İşe alım sürecinde doğru çalışanı bulmanın püf noktaları

İnsan kaynaklarının en çok odaklandığı konuların başında işe alım geliyor. İşe alım süreçlerinde doğru çalışanı bulmak ise şirketlerin rekabet gücünü artıran en önemli unsurlardan biri.

işe alım sürecinde doğru çalışanı bulmak

İşe alım süreçleri, firmaların başarılı olması için kilit noktalardan biri. Doğru adayı bulmak ise şirketlerin uzun vadede önemli kazanımlar elde etmeleri için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Assessment Systems, işe alım süreçlerini nasıl doğru yönetebileceğinize dair ipuçları veriyor.

İşe alım adımlarınızı akıllıca planlayın

Zamanınızı, bütçenizi doğru yönetmek ve en uygun adayları seçmek için ilk önce iyi yapılandırılmış bir işe alım planı oluşturmanız gerekiyor. Adaylarınızın sayısı, deneyimi ve adaylarınızda ölçmek istediğiniz kriterleri düşünerek bu planı oluşturabilirsiniz.


Aday havuzunuzu daraltın, zamandan kazanın

Aday sayınızın yüksek olduğu ve deneyimsiz/az deneyimli adaylardan oluşan gruplarda ilk önce zihinsel becerileri ölçen Yetenek Testi, Oyun Bazlı Değerlendirme ve İngilizce Testi ile aday havuzunuzu daraltmak iyi bir yöntem olabilir. Bu sayede zaman alıcı, daha derinlemesine ölçüm yapan ve bütçesi diğerlerine göre daha yüksek olan Vaka Çalışması, Değerlendirme Merkezi gibi araçları seçilmiş bir aday grubuna uygulama şansınız olur.

Yetkinlik bazlı değerlendirme işinizi kolaylaştırır

Aday sayınızın az olduğu, deneyimli aday değerlendirmelerinizde ise öncelikle bir envanter uygulaması ile kişilik özellikleri ve yetkinliklerine dair ilk bilgiyi almanız ve buradaki sonuca göre Yetkinlik bazlı mülakat gerçekleştirmeniz ilk eleme için doğru veriyi size sağlayacaktır. Bu aşamadan sonra role uygun bir Değerlendirme Merkezi paketi ile doğru adayı seçmeniz kolaylaşır.

İşe alım sürecinizi dijital hale getirin

Aday havuzu oluşturma, ilk mülakat, test ve envanter uygulaması gibi değerlendirme aşamalarının tek bir dijital ortamdan yürütülmesi adaylara hızlı ve modern bir işe alım deneyimi yaşatmanızı sağlar.

Dijital işe alım sürecinin kuruma yaşattığı en önemli fayda ise büyük veriyi anlamlı hale getirebilmesi. Yıl içerisinde yaptığınız mülakat sayısı, adaylarınızın özellikleri, uyguladığınız değerlendirme araçlarındaki başarı düzeyleri gibi big data içerisinde yer alan birçok bilgiyi analiz edebilmek, doğru adaya hızlı ulaşmayı kolaylaştırıyor. Bunun yanında işe alım stratejinizi oluştururken de büyük resmi görmenize olanak sağlıyor.


Bilgi alışverişini nitelikli hale getirin

Verimli bir mülakat, karşılıklı bilgi alışverişi ile mümkün. Yaklaşık 30 dakikada sizin ve adayınızın başvurulan pozisyon ile ilgili doğru ve kapsamlı cevaplar bulması ile bunu sağlayabilirsiniz. Assessment Systems Kurucusu ve CEO’su Levent Sevinç, bilgi alışverişini nitelikli hale getirebilmek için aşağıdaki tüyolara dikkat çekiyor:

1- Hazırlık yapın:

Mülakat öncesinde adayınızın envanter sonucunu inceleyin ve sizin için kritik olan ve beklediğinizden düşük olan yetkinlikleriyle ilgili yetkinlik bazlı mülakat soruları hazırlayın.

2- İşinize yaramayacak sorular ile vakit kaybetmeyin:

Pozisyon ve işle ilgisi olmayan sohbetler yerine adaydan bilgi alabileceğiniz sorulara zaman ayırın. Sohbete dönen mülakatların kontrolü elinizde tutmanız zorlaşır. Diğer taraftan, çocuk düşünüyor musunuz? gibi özel sorulardan uzak durun. Çünkü bu sorulara adayların büyük çoğunluğu diplomatik cevaplar verecektir. Diğer taraftan, bu tarz sorular şirketinizin kurumsal imajına ters düşebilir ve aday algısını negatif etkileyebilir.

3- Konuşma dengesine dikkat edin:

Adayınıza mülakat başında pozisyon ve kurumla ilgili bilgilere ilişkin kısa bir açıklama yapmak, mülakat sonunda da soruları olup olmadığını sormak ve varsa açık şekilde cevaplamak mülakatın iki taraf için de verimli geçmesini sağlayabilir. Mülakat süresinde ise yüzde 80 adayınızın konuşmasına imkan tanıyın.

4- Yetkinlik bazlı soruları kullanın:


Unutmayın, adayların büyük çoğunluğu mülakatlarda kendisini en olumlu halleri ile ortaya koyarlar ve kendilerini anlatırken güçlü alanlarını öne çıkartırlar. Yetkinlik bazlı mülakat soruları, adaydan doğru kanıtlar almanızı kolaylaştırır ve mülakatınızı objektif ve tahmin gücü yüksek hale getirir.

Firmaların yaptığı en büyük hata: Doğru kişiyi yanlış pozisyona yerleştirmek


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.