Almanya Bavyera’da hakim ve savcılar başörtüsü takamayacak

Almanya’nın Bavyera eyaletinde hakim ve savcıların başörtüsü takabilmesi yönünde yapılan başvuru reddedildi. Anayasa Mahkemesi, başörtüsü, haç ve kipa gibi sembollerin tarafsızlığa aykırı olduğuna hükmetti.

Almanya hakim ve savcılar başörtüsü takamayacak
Almanya’da hakim ve savcılar başörtüsü takamayacak

Almanya’nın Bavyera eyaletinde hakim ve savcıların başörtüsü takabilmeleri yönünde yapılan bir başvuru, Bavyera Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi.

İslami bir derneğin mahkemelerdeki başörtüsü yasağına yönelik itirazını karara bağlayan mahkeme, duruşmalarda dini veya ideolojik sembollerle giysilerin giyilemeyeceğini ancak mahkeme salonlarında haç bulunabileceğine hükmetti.


Dini dernek, itirazını mahkemelerde haç işareti bulunuyor olması nedeniyle yapmış ve farklı dini gruplar arasında eşitsizlik olmasının anayasaya aykırı olduğunu savunmuştu.

Mahkeme, salonlarda haç işaretinin olmasının, hakim ve savcıların dini ve ideolojik semboller taşımalarından ayrı bir durum olduğunu savundu.


Bavyera’da mahkeme salonlarında haç işareti bulunuyor ancak hakim ve savcılar, başörtüsü, haç, kipa gibi dini semboller takamıyorlar. (Münih / Almanya)

Kuran-ı Kerim’de türban ve başörtüsü var mı?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.