Balık yağı faydaları: Omega-3 alabilmek için balığa limon sıkmayın!

Uzmanlar tarafından beynin gıdası olarak görülen balık yağı, sağlığımız için çok önemli bir besin takviyesi. Dünya Saglık Örgütü (WHO) trafından günde minimum 2.2 gr. tüketilmesi önerilen balık yağı vücutta koruma kalkanı görevini üstleniyor.

Balık yağı faydaları: Omega-3 alabilmek için balığa limon sıkmayın!

Balık yağı IQ seviyesini artırıyor

Balık yağının çocuklardaki IQ oranının yüzde 7.5 artırdığını söyleyen Ageless Clinic Koruyucu Tıp Uzmanı Dr. Ali Fuat Aytekin, “Ekmeği bu kadar tüketeceğimize balıkyağı tüketsek IQ seviyelerimiz yükselir. Şehir efsanesi de yıkılsın artık. Balık yağı kilo aldırmaz” dedi.

Kalp hastalıklarından kansere kadar hemen hemen tüm hastalıklardan korunmada çözüm balık yağından geçiyor. Omega-3 olarak da bilinen besin kaynağı doğal olarak balık yiyerek alındığı gibi kapsül şeklinde hazırlanan ilaçlardan ya da sıvı halde de alınabiliyor.


Kurşun ve civa oranı sıfırsa o balık yağının kaliteli olduğunu vurgulayan Aytekin; Antartika’da yaşayanların Avrupa’da yaşayanlara oranla kalp krizi riskinin çok düşük olduğuna dikkat çekti.

Omega-3 bir Aspirin gibi!

Omega-3’ün bu durumu engellediğini söyleyen Aytekin sözlerine şöyle devam etti: “Omega-3 asprin gibi. Hem kanı sulandırıyor hem de antikolajen gibi bir sürü özellikleri var. Halk arasında doğru bilinen bir yanlış var. Balığın üstüne limon sıkılmaz. Limon, omega-3 ile etkileşime girdiğinde onu bozar, etkisini yitirmesine neden olur.”Balık yağı kilo yapar söylemi bir şehir efsanesi

Balık yağı birçok şeye iyi gelirken kadınların en çok merak ettiği soruların başında “Balık yağı kilo yapar mı?” geliyor. 10 gr. balıkyağı aşağı yukarı bir çorba kaşığıdır. 10 gr. balıkyağı 72 kaloridir. Bir elma 75 kalori. Yani 10 gr. balıkyağı içseniz anca bir elma yemiş olursunuz.

Elma yemeye tamam ama balıkyağı deyince herkes şok oluyor. Salatanın üzerine lıkır lıkır zeytin yağı dökülüyor ama omega-3 dökülmüyor. Çünkü kokusu olduğundan yenmiyor. Balıkyağı alırsam kilo alırım tamamen yalnış. Balıkyağı kanımızda bulunması gereken temel yağlardan bir tanesidir.

Çocukların IQ’sunu yüzde 7,5 arttırıyor


Aytekin sözlerini şöyle sürdürdü: Çocukların bu yağları almaları çok önemli. Çünkü beynin oluşmasında çok önemli olduğu için çocukların IQ’sunu yüzde 7,5 oranında arttırıyor. Tabii yetişkiler içinde çok önemli özellikle hastalıklardan korunma noktasında. Balıkyağı lüks bir tüketim değil zaruri bir ihtiyaçtır. İnsanların bunu benimsemesi gerekiyor. Yani bir bakıma uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı balık yağında gizli.

Balık takvimi: Hangi ay hangi balık yenmeli?