Dolar TL üçüncü çeyrekte 8.90 seviyesini görebilir!

Yatırım bankası TD Securities: Üçüncü çeyrekte (Temmuz, Ağustos, Eylül) Dolar TL 8.90 seviyesini görecek. Türk Lirası, Dolar karşısında yüzde 40 kayıp yaşayacak.

Dolar TL üçüncü çeyrekte 8.90 seviyesini görebilir!
Dolar TL üçüncü çeyrekte 8.90 seviyesini görebilir!

Bloomberg International‘da yer alan habere göre TD Securities cuma günü yayınladığı bir raporda genel piyasa beklentilerinin aksine liranın yeni bir kriz yaşayacağını öngördü.

Bankanın gelişmekte olan pazarlar strateji direktörü Cristian Maggio, daha önce ilk çeyrekte lirada böyle bir kayıp olacağını öngörmüş, fakat ‘koşullar kendisini bunun ikinci çeyrekten önce olmayacağına’ karar vermiş.

Merkez Bankası’nın Haziran ve Temmuz aylarında faizleri 400 baz puan artırmak zorunda kalacağını öngören Maggio şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türk lirasında tipik şablon bir krizden diğerine geçmesi, arada da nispeten sakin bir dönem yaşanmasıdır. Biz şu anda bu sakin dönemlerden birinde olduğumuzu düşünüyoruz.”

Piyasa izleyecilerinin genel beklentisi ise üçüncü çeyrekte liranın yüzde 8’in altında bir kayıp yaşayacağı; ayrıca faizlerde 650 baz puan bir indirime gidileceği…

Durmuş Yılmaz: Türkiye, henüz ekonomik krizin ilk aşamasında