Durmuş Yılmaz: Türkiye, henüz ekonomik krizin ilk aşamasında

Krizlerin dört aşamalı olduğunu ifade eden İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, bunları; inkar, hayal kırıklığı, panik ve umut dönemleri olduğunu, Türkiye’nin henüz ekonomik krizin ilk aşamasında olduğunu söyledi.

Durmuş Yılmaz: Türkiye, henüz ekonomik krizin ilk aşamasında

Ülkelerin yaşadığı ekonomik krizin dört aşamalı olduğuna dikkat çeken İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, “Türkiye krizin henüz ilk aşamasında” ifadesini kullandı.

Durmuş Yılmaz, ülkenin ekonomik gidişatı hakkında konuştu. Meclis’te vekillere seslenen ve ülkeler boyutunda yaşanan krizlerin dört aşamadan meydana geldiğini ifade eden Durmuş Yılmaz, bunları; inkar etme, hayal kırıklığı, panik ve umut dönemleri olarak açıkladı.


Ekonomik krizin ilk aşaması: İnkar etme

İnkar etme evresi olan ilk aşamada, karar alıcı sorumluların önce bilinçsiz, sonra bilinçli olarak krizin yol açtığı tahribatın boyutunu anlamakta güçlük çektiğini ifade eden Durmuş Yılmaz, şöyle konuştu:

“Türkiye krizin henüz birinci aşamasındadır. Türkiye ekonomisinin karşı karşıya olduğu ciddi sorunlar, yönetim tarafından inkar edilirken, üstüne bir yönetim kibri de bindirilmektedir, bu da ikinci bir unsur.

Buna rağmen, Türkiye; krizin ikinci ve üçüncü aşaması olan hayal kırıklığı ve öfkenin yanında, panik ve korku birinci aşamayla birlikte, inkarla birlikte sürmektedir ve yaşanmaktadır.

“Ekonomik krizin geçici olduğu söyleniyor; böyle olmadığını seçimden sonra göreceğiz”

Son iki haftada ortaya konulan, açıklanan resmi rakamlara baktığımızda;

Sanayi Üretim Endeksi, onun alt bileşenleri olan yatırım malları üretimi, ara malı ve ham madde üretimi, bütçe gelişmeleri, ekonominin temel direği olan güvenle ilgili göstergelere baktığımızda; maalesef geldiğimiz noktada ekonomimizin önemli bir sorunu olduğu konusunda yadsınamaz bir gerçekle karşı karşıyayız.


Ama bugün itibarıyla hala bu gerçek kabul edilmiş değil, bunun geçici olduğu söyleniyor. Bunun geçici olmadığını hep birlikte belki de seçimden sonra göreceğiz.”

Çöpten yemek toplayan kadın Kılıçdaroğlu’na dava açıyor


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.