Van Gölü kıyısında Ahlat Cumhurbaşkanlığı Köşkü için inşaat başladı

Erdoğan’ın 2018 yılında ziyaret ettiği Bitlis’te Van Gölü kıyısında Ahlat Cumhurbaşkanlığı Köşkü için inşaat çalışmaları başladı.

Ahlat’ın Kale Mahallesi’nde Van Gölü sahilinde yapımına başlanan Ahlat Cumhurbaşkanlığı Köşkü inşaat alanını gezerek incelemelerde bulunan Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban, yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Çoban, Ahlat Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün 25-26 Ağustos tarihine yetiştirileceğini ve 25 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Ahlat’ta ağırlamayı arzu ettiklerini söyledi.


Çoban, “Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla inşaat faaliyetleri başlamıştır. Allah nasip ederse 25-26 Ağustos tarihine yetiştirmeyi düşünüyoruz.

Ahlat'ın Van Gölü sahilinde Erdoğan'ın dev köşkü için inşaat başladı
Ahlat Cumhurbaşkanlığı Köşkü inşaatı

İnşaat firması fevkalade profesyonel, işe de ciddi anlamda, teknik anlamda gayet hazırlıklı olarak girdiler. Burada malumunuz bir köşk binasıyla beraber peyzajı, çevre düzeni, lojmanı, helikopter pistiyle alan geniş anlamda değerlendirildiğinde takriben 39 bin metrekare bir alan üzerinde inşaat faaliyeti başlamıştır. Şu anda kayıkhane de dahil inşaatın temel kısmına girildi. Bölgemize ve ülkemize hayırlı olsun,” dedi.

Ahlat Van Gölü cumhurbaşkanlığı köşkü inşaatı Erdoğan

Cumhurbaşkanlığı Köşkü Proje Müdürü Bayram Çelik de 70 personelle çalışmaya başladıklarını belirterek, “400 personelle çalışmaları bitirmeyi hedefliyoruz. Rabbim nasip ederse de 26 Ağustos’ta A bloğun açılışını gerçekleştireceğiz. Şu anda A bloğun heyelan kazıklarına başladık. Bir hafta sonra köşkün temel inşaatına başlayacağız” dedi.


Ahlat'ın Van Gölü sahilinde Erdoğan'ın dev köşkü için inşaat başladı

Erdoğan, Ahlat’a yaptıracağı köşkün duyurusunu şöyle yapmıştı:

“Ahlat’a bir Cumhurbaşkanlığı Köşkü yakışır. Çünkü otağı Sultan Alpaslan oraya kurdu biz de varisleri olarak oraya böyle bir inşallah otağ kuralım. Bugün vali ve belediye başkanımızla görüştük.

Onlar 1071 metrekare yer düşünmüşler. Dedik olmaz. 1071 metrekare oturum alanı olur en az 5 dönüm çevre düzenlemesiyle. Belediye başkanımız da coştu en az 10 dönüm dedi. Bu bir işaret fişeğidir inşallah sonu da hayır olur.


Malazgirt savaşının yaşandığı bölgeyi milli park olarak ilan ettik ve düzenlemesine başladık. Bu yıl milli park alanının ilk etabı devreye girdi.”

Oyuncu Tolga Çevik’ten İstanbul seçimleri yorumu: Bence haklılar