Akit TV kararına Cumhuriyet Savcıları itiraz etti: Alenen hakaret var!

Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde “Zulüm 1938’de son buldu” başlığını kullanan Akit Tv’ye “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçundan açılan davada sorumlu müdür Ali Özken beraat etmişti. Mahkeme gerekçeli kararında; “Eylemin Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi hatırasına hakaret veya sövgü olarak nitelendirilemeyeceği, ağır eleştiri kapsamında düşünce açıklaması niteliğinde olduğu kanaatine” varmıştı. Karara Küçükçekmece ve Bakırköy’de görevli iki Cumhuriyet savcısı “Atatürk’ün manevi şahsına, hatırasına alenen hakaret var. Beraat kararı yanlış” diye itiraz etti.

Akit TV atatürk hakaret kararına Cumhuriyet Savcıları itiraz etti

Ülkemizin ve cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde; 10 Kasım 2015 tarihinde Akit Tv’de “Zulüm 1938’de son buldu” alt yazısıyla yapılan haber ve programlarından sorumlu müdür Ali Özken hakkında Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret işlendiğine ilişkin çok sayıda ihbar dilekçesinin savcılığa gönderildi.

Özken hakkında başlatılan soruşturma da, haber verme ve eleştiri sınırlarının aşıldığı belirtilerek “Atatürk’ün Hatırasına Alenen Hakaret” suçundan 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.


Beraat kararı verilmişti

Küçükçekmece 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada Atatürkçü Düşünce Derneği ile birçok baro katılma talebinde bulundu. Ancak mahkeme bu talepleri reddetti. Yargılama sonunda da mahkeme hakimi, yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle tutuksuz sanık Ali Özken hakkında beraat kararı verdi.

“Sanık subjektif görüşlerini yansıttı”

Mahkeme, gerekçeli kararını hazırladı. Gerekçeli kararda; söz konusu yayın içeriğinin incelenmesinde; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün yönetimsel kararları ve uygulamaya koyduğu devrim ve ilkelerine ilişkin eleştirel yorumların dile getirildiği ve bu yorumların program yapımcısının subjektif görüşlerini yansıttığı vurgulandı.


Yayında ağır şekilde eleştirel ifadeler kullanıldığı, yayının sorumlu müdürü olan Özken’in savunmasında da ifadelerin çarpıcı ve rahatsız edici olduğunun kabul edildiği; ancak söz konusu ifadelerin yukarıda bahsedilen yerel ve yüksek Mahkeme kararları ile Türk iç hukukunun ayrılamaz bir parçası haline gelen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesi çerçevesinde alınan AİHM kararlarında da vurgulandığı üzere eleştiri sınırında kalıp; düşünce açıklaması vasfında olduğu gerekçeli karar da anlatıldı.

“Ağır eleştiri”

Gerekçeli kararın sonunda suça konu ifadelerin 5816 sayılı Kanunla düzenlenen Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi hatırasına hakaret veya sövgü olarak nitelendirilemeyeceği; ağır eleştiri kapsamında düşünce açıklaması niteliğinde olduğu kanaatine varılarak sanığa isnat edilen suç yönünden beraatine karar verildiği belirtildi.

İki Cumhuriyet Savcısı itiraz etti


Bunun üzerine Küçükçekmece Cumhuriyet Savcısı Veysel Değirmenci ve Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Selim Berna Altay ifadenin ağır eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı; Atatürk’ün manevi şahsına, hatırasına alenen hakaret niteliği taşıdığı; verilen beraat kararının da usul ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Bölge Adliye Mahkemesi’ne (BAM) karar için itirazda bulundular.

Atatürk’ün adını duymayan albay töreni terk etti!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.