Çırağan’da avukata dayak iddiasında yeni görüntüler

13 Nisan gecesi Çırağan Sarayı önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepki gösterdiği için korumalar tarafından alınıp götürülen ve işkenceye uğradığı iddia edilen avukat Sertuğ Sürenoğlu ile ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde Sürenoğlu’nun trafik polislerine tepki gösterdikten sonra bir araca yakapaça bindirilerek götürüldüğü görülüyor.

Demirören ve Kalyoncu ailelerinin çocuklarının 13 Nisan akşamı Çırağan Sarayında yapılan düğüne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da gitmesi üzerine, Sarayın önündeki caddenin bir kısmı kapatılmıştı, trafiğin 20 dakika boyunca ilerlememesi üzerine otobüsten inerek yürümeye başlayan Sertuğ Sürenoğlu, karşılaştığı polislere, “Bir düğün için bu yapılır mı?” diye tepki göstermişti.

Bu sırada çevrede bulunan Cumhurbaşkanlığı korumaları, Sürenoğlu’nun Cumhurbaşkanına hakaret ettiğini iddia ederek gözaltına almıştı. Daha sonra yaralı halde kamuoyunun karşısına çıkan Avukat Sürenoğlu; koruma aracına ters kelepçe takılarak ve gözleri bağlanmış şekilde bindirildiğini, Çırağan Sarayı’nın otoparkına götürülerek 2 saat boyunca işkenceye uğradığını iddia etmişti.


Daha sonra Cumhurbaşkanına hakaret ettiği şeklinde tutanak imzalatılan Sürenoğlu, polislere teslim edilmiş bir gece gözaltında tutulduktan sonra çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği tarafından ev hapsine alınmasına karar verilerek serbest bırakılmıştı.

Sürenoğlu’nun savcılık ifadesinde, “Ben oraya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geleceğini dahi bilmiyordum. Bana Cumhurbaşkanı korumaları işkence yaptı ve zorla Cumhurbaşkanına hakaret ettiğimi beyan eden tutanak imzalatıldı” dediği anlaşılmıştı.Başsavcılık açıklama yapmıştı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da konunun kamuoyuna yansıması üzerine bir açıklama yapmıştı. Açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“Çırağan Caddesi üzerinde seyreden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’na ait konvoyun geçişi sırasında haberlere konu şahsın 13 Nisan 2019 tarihli yakalama tutanağı içeriğine göre Cumhurbaşkanının bulunduğu araca doğru koşarak hakaretlerde bulunduğuna dair iddialar ve tespitler üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca gözaltı kararı verilmiş; şüpheli sevk edildiği Sulh Ceza hakimliği tarafından adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştır. Şüpheli hakkındaki bu soruşturma ile ilgili birlikte şüphelinin kötü muameleye uğradığına ilişkin iddialar da Cumhuriyet Başsavcılığımızca resen soruşturulmaktadır.”

çırağan sarayı cumhurbaşkanlığı korumaları düğün dayağı avukata dayak darp

Yeni görüntüler ortaya çıktı


Dava sürecinin devam ettiği konuyla ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde Avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun “Bir düğün için bu yapılır mı?” diye konvoy geçişinde trafik polislerine tepki gösterdiği, trafik polislerine sivil giyimli kişiler tarafından verilen “Alın bunu…” talimatı üzerine, Sürenoğlu’nun bir polis aracına yakapaça bindirilerek götürüldüğü görülüyor.

Video: Metin Feyzioğlu avukata düğün dayağına isyan etti!