Süleyman Soylu: Kılıçdaroğlu’na saldırı dışarıdan örgütlü değil

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırı konusunda konuştu: Örgütlü organizasyon ididiası hakkaniyetli değil. Dışarıdan kaynaklı provokasyon iddiası doğrulanamadı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar:

“Şehit Yener Kırıkcı’nın cenazesine 12 bin vatandaşımız katıldı. Güvenlik için bir jandarma komando bölüğü, 9 jandarma trafik timi, istihbarat unsurları, 2 özel harekat timi olay yerinde mevcuttur. Önce Mnsur Yavaş geldi. Kendisine köylü kadınların sözlü protestosu oldu. Kılıçdaroğlu geldikten sonra on da yoğun sözlü protesto oldu.

Evde Kılıçdaroğlu’nun güvenliği sağlandı. Yolun açılması ve yoğunluğun azalması beklendi. Genel Başkan zırhlı araçla evden çıkarıldı. Fiziki saldırıyı onaylayamayız. Adli ve idari soruşturma başlatıldı. 9 kişi gözaltında. Kamera görüntüleri incelendi. İlk veriler elde edildi. Gözaltına alınan 9 kişi Akkuzulu Köyü’nden.


“Dışarıdan kaynaklı provokasyon iddiası doğrulanamadı.”

Süleyman Soylu: Kılıçdaroğlu na saldırı örgütlü organizasyon değil

Dışarıdan kaynaklı provokasyon iddiası doğrulanamadı. Saldıryı yapan kişi şehidimizin bir yakını. Olay yerinde şehit yakınları ve akrabaları vardı. Bilmeden ya da bilerek köylülere hakaret kabul edilemez. Olaydan siyasi bir rant çıkartmak kabul edilemez. Gerginlik oluşturacak adımlardan kaçınmak herkesin prensibi olmalıdır. Kalabalığın dağıtılması için konuşmalar yapıldı.

“Örgütlü organizasyon ididiası hakkaniyetli değil”


Bir Genel Başkan cenazeye gelecekse bunu diğer güvenlik birimleriyle paylaşmalıydı. Bu noktaya dikkat etmediler. Kimsenin geleceğinden bilgisi söz konusu değildi. Örgütlü organizasyon ididiası hakkaniyetli değil. Klılıçdaroğlu, Ankara’dan İstanbul’a yürüdü o zaman hiç böyle bir şeye mahal vermedik.”

Ekrem İmamoğlu’ndan Devlet Bahçeli ve Hulusi Akar’a tepki