Almanya: Türkiye’nin S 400 alma kararı NATO için zorluk yaratıyor

Almanya hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Türkiye’nin S 400 satın alma kararının NATO için zorluk yarattığını belirterek Ankara’yı kararını yeniden değerlendirmeye çağırdı. ABD’nin Türkiye’ye S400 almaktan vazgeçmesi için iki hafta süre verdiği haberlerinin ardından bugün Ankara’da bir toplantıda konuşan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seccadpur ise ABD’nin müttfefiklerine bile zorluk çıkardığını söyledi.

Almanya hükümeti: Türkiye nin S 400 alma kararı NATO için zorluk yaratıyor
Almanya: Türkiye nin S 400 alma kararı NATO için zorluk yaratıyor.

Almanya hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Türkiye’nin Rus yapımı S 400 füze savunma sistemi alma kararının NATO için zorluk yarattığını, Ankara’nın kararını tekrar değerlendirmesinin memnuniyet yaratacağını belirtti.

Seibert yaptığı açıklamada “Hükümet bu konuyu çok dikkatli takip ediyor. NATO için, silahlı kuvvetlerinin birlikte çalışabilirlik göstermesi çok önemli ve bu nedenle bir ortağın, Rus sistemi alması durumunda cevaplanması zor sorular ortaya çıkıyor” dedi.


İran: Bu Türkiye’nin kararı

Öte yandan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seccadpur, Ankara’da TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından düzenlenen “Barış, Diplomasi ve İran Dış Politikası” başlıklı konferansta S400’lerle ilgili gelen soruyu şu şekilde yanıtladı: “Bu Türkiye’nin kararı, diğer güçlerin değil. Türkiye, birçok bölgesel ve küresel askeri organizasyonun üyesi ve kendi çıkarlarını, konumunu ve haklarını savunuyor. Türkiye’nin komşusu olarak bu duruşu takdir ediyorum.”

Seccadpur “ABD yaptırımlara bağımlı hale gelmiştir. Mesele İran’ın ötesindedir. ABD yönetimi, hegemonya kurabilmek için müttefiklerine bile baskı ve yaptırım politikası izleyebiliyor” diye konuştu.

İran’ın savaş istemediğini belirten Seccadpur, ABD’nin İran’ı sürekli provoke ettiğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

ABD, S 400 konusunda Türkiye’ye 2 hafta süre verdi. CNBC’nin, ismi açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı haberine göre; Türkiye S400 alımını iptal etmemesi halinde ciddi yaptırımlar ile karşılaşacak.S 400 teslimatının gecikmesi söz konusu değil

Daha önce de Reuters ve Bloomberg haber kanalları, ABD’nin Türkiye’den S 400 teslimatının ertelemesini istediğini kaleme almıştı. Ancak Türk yetkililer böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, S400 hava savunma sistemi sisteminin ilk parçalarının Haziran veya Temmuz ayları içinde gelebileceğini açıklamıştı.

Çavuşoğlu, teslimatın ertelenmesi ile ilgili yapılan haberlere yönelik olarak ise, “Erteleme ya da durdurma söz konusu değil. S400 bitmiş bir anlaşma neden ertelemeyi konuşalım” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Rusya’dan satın alınması planlanan S-400 füze savunma sisteminin ardından S-500’ün de söz konusu olacağını söyledi:

“Bizim S-400 konusunda geri adım atmak gibi bir şeyimiz kesinlikle söz konusu değil.


“Ödeme planları itibarıyla Rusya Federasyonu bize hakikaten çok uygun şartlarda vermiştir. S-400’den sonra bir de S-500 söz konusu. S-500’de de yine bir ortak üretim söz konusu olacak.”

ABD, Türkiye’ye S400 siparişini iptal etmesi için 2 hafta süre verdi