Diyanet İşleri Başkanı: Açık havada 300 bin kişiyle teravih namazı kılacağız

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: 1 Haziran’da İstanbul Yenikapı’da 300 binin üzerinde vatandaş ile birlikte açık havada Enderun usulü teravih namazı kılacağız.

Diyanet İşleri Başkanı: Yenikapı da 300 bin kişiyle teravih namazı kılacağız
Diyanet İşleri Başkanı: Yenikapı’da 300 bin kişiyle teravih namazı kılacağız

“Enderun usulü teravih namazı kılacağız”

İnşallah 1 Haziran Cumartesi akşamı İstanbul Yenikapı’da 300 binin üzerinde vatandaşımızla açık havada teravih namazı kılarak bu yılın Ramazan ayını taçlandırmış olacağız. İstanbul’un fethinin 566’ını yıldönümü münasebetiyle Yenikapı’da İstanbullu kardeşlerimizle birlikte Enderun usulü teravih namazı kılacağız. Buradan bu faaliyetimizi de duyurmuş olayım.

Şimdiden Kadir gecenizi ve Ramazan bayramınızı tebrik ediyor, bu mübarek zamanların, sizlere, ailelerinize, milletimize ve tüm Müslümanlara huzur ve esenlik getirmesini cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.”


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, başkanlık binasında dün basın mensupları için bir iftar yemeği verdi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan iftar yemeğinin ardından konuşan Erbaş, dünyanın farklı coğrafyalarında ihtiyaç sahiplerine 100 bini aşkın gıda paketi ulaştırdıklarını, 200 bin kişiye iftar verdiklerini, yurt içinde 40 bin adet alışveriş kartı dağıttıklarını, yurt içinde 5 bin yurt dışında 11 bin çocuğuna bayramlık kıyafet yardımı yaptıklarını anlattı.

Toplamda 22 milyon liranın üzerinde yardım yaptıklarını açıklayan Erbaş, şunları söyledi:

“Bu çalışmalarımız artarak devam edecektir. Milletimizin yardım elini, büyük bir sorumluluk, hassasiyet ve şeffaflıkla, yurt içi ve yurt dışında ihtiyacı olan kardeşlerimizle buluşturmaya devam edeceğiz. Buna ihtiyacımız var. Muhtacın yardım almaya ihtiyacı olduğu gibi, imkânı olanın, zenginin de yardım etmeye ihtiyacı var. Çünkü yardımlaşmak hepimize iyi gelecek. Hepimize iyilik getirecektir.Anadolu Gençlik Derneği üyeleri Ayasofya Müzesi önünde namaz kıldı: Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın

ayasofya fetih namazı Anadolu Gençlik Derneği üyeleri Ayasofya Müzesi önünde namaz kıldı: Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın
Fotoğraf: Ayasofya fetih namazı

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleri, ibadete açılması için Ayasofya Müzesi önünde sahur yaparak sabah namazı kıldı, “Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın” diye slogan attı.

Dün gece saatlerinde Ayasofya Müzesi önünde toplanan AGD üyeleri, yer sofrasında birlikte sahur yaptı. Sahurun ardından AGD üyeleri Ayasofya Müzesi’nin ibadete açılması için teheccüd ve sabah namazı kıldı. Grup sık sık, “Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın” sloganları attı.

ayasofya fetih namazı

Etkinliğe AGD Genel Başkanı Salih Turhan, Saadet Partisi İBB Başkan adayı Necdet Gökçınar ile çok sayıda AGD üyesi katıldı.


AGD Genel Başkanı Turhan, “1453’ten 1934’e kadar 480 yıl şu minarelerinden Allah-ü Ekber nidaları eksilmeyen Ayasofyamız, tam 85 yıldır minarelerinden tekbirden, tevhitten ezandan  mahrum bir şekilde durmaktadır. 1932’de ezanın Türkçe okunması  Ayasofya’da oldu. 1934 yılında Ayasofya Camii sahte imzalarla bakanlar kurulu kararı denilerek kapatıldı ve 1935 yılında müze haline getirildi” diye konuştu.

Erdoğan: İstanbul’u rant görenlerin bu şehri yağmalamasını engelledik