İmamoğlu’ndan mazbatası geri alınacak; İstanbul’a kayyım atanacak!

İstanbul’da yeniden seçimler 23 Haziran’da yapılacak. Ekrem İmamoğlu’ndan mazbatası geri alınacak; İstanbul’a kayyım atanacak!

İmamoğlu ndan mazbatası geri alınacak; İstanbul a kayyım atanacak!

Peki şimdi ne olacak?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP’nin başvurusu üzerine İstanbul’da seçimlerin yenilenmesine karar verdi.

YSK, 16 Nisan’da seçimlerin yenilenmesine karar verilen yerlerde, verilen mazbataların iptaline karar vermişti. Bu emsal karar sonucu Ekrem İmamoğlu’nun mazbatası da geri alınacak.


23 Haziran’a kadar İBB Başkanlığına, İstanbul Valiliği tarafından atanacak bir vali yardımcısının vekalet edeceği öğrenildi.

İstanbul’da seçimlerin iptal edilmesine tepki yağdı: “6 Mayıs 2019, Türkiye’de yine darbe oldu”

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP’nin itirazları sonrası CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimlerinin iptaline karar verdi. 23 Haziran’da yeniden seçim düzenlenmesine karar verilirken, sosyal medyadan YSK’nın kararına çok sayıda tepki vardı.

“Tarihe YSK DARBESİ olarak geçecek”

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Gamze Taşçıer, YSK kararı sonrası, “YSK kendi içtihatlarını çiğneyerek hukuku yok saymıştır. Bu rezalet tarihe YSK DARBESİ olarak geçecektir! #YSKnediyecek #SandıkDarbesineHayır” ifadeleriyle karara tepki gösterdi.


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise, karar sonrası açıklamasında “İstanbul’da da hak yerini bulacak” ifadelerini kullandı.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kararın karar kamu vicdanını derinden yaraladığını söylerken “Yılgınlık ve karamsarlığa asla yer yok. Başlayan değişimi hiçbir güç durduramaz” dedi.


“Bu bir rezalettir, hukukun katlidir”

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “YSK’nın İBB seçimlerinin yenilenmesi kararı aldığı bildiriliyor. Bu bir rezalettir, hukukun katlidir… Türkiye demokrasisi büyük bir darbe almıştır” ifadelerini kullandı.

“6 Mayıs 2019, Türkiye’de yine darbe oldu”

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, “6 Mayıs 2019, Türkiye’de yine darbe oldu” dedi.

Geçen günlerde “Yerel seçim sonuçları ve ardından yaşananlar, siyasi parti kılığına girmiş bir mafya olan AKP’nin bir seçimle iktidarı verip vermeyeceğinin provasıdır” yorumunu yapan Şık, karar sonrası buna ek olarak “Sonuç: Seçimle gelen seçimle gitmeyecek” ifadesini kullandı.


Saadet Partisi’nin 31 Mart seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Ali Aktaş ise, “YSK Kararı demokrasiye ve halk iradesine karşı apaçık bir darbedir. Hakimlik yetenek ve bilgisi ile değil politik yakınlık ile alınmış bu ahmakça karar, kararı verenlerin utancı olacak” dedi.

Cem Yılmaz’dan tepki


Cem Yılmaz iptal kararı için, “Seçimleriniz iptal edilmiştir…Peki ! Biraz daha izahat istiyor ama yok.Çok üzücü bir durum…Bunu memleketimiz haketmiyor…Bir daha oy kullanmak çok büyük bir zahmet olmayacak,gidip vazifemizi yapacagız.Akıl almaz ama gercek…Acı bir gercek” açıklamasını yaptı.

Ekrem İmamoğlu’ndan îlk açıklama: Her şey güzel olacak!