İmamoğlu’ndan mazbatası geri alınacak; İstanbul’a kayyım atanacak!

İstanbul’da yeniden seçimler 23 Haziran’da yapılacak. Ekrem İmamoğlu’ndan mazbatası geri alınacak; İstanbul’a kayyım atanacak!

İmamoğlu ndan mazbatası geri alınacak; İstanbul a kayyım atanacak!

Peki şimdi ne olacak?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP’nin başvurusu üzerine İstanbul’da seçimlerin yenilenmesine karar verdi.

YSK, 16 Nisan’da seçimlerin yenilenmesine karar verilen yerlerde, verilen mazbataların iptaline karar vermişti. Bu emsal karar sonucu Ekrem İmamoğlu’nun mazbatası da geri alınacak.


23 Haziran’a kadar İBB Başkanlığına, İstanbul Valiliği tarafından atanacak bir vali yardımcısının vekalet edeceği öğrenildi.

İstanbul’da seçimlerin iptal edilmesine tepki yağdı: “6 Mayıs 2019, Türkiye’de yine darbe oldu”

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP’nin itirazları sonrası CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimlerinin iptaline karar verdi. 23 Haziran’da yeniden seçim düzenlenmesine karar verilirken, sosyal medyadan YSK’nın kararına çok sayıda tepki vardı.

“Tarihe YSK DARBESİ olarak geçecek”

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Gamze Taşçıer, YSK kararı sonrası, “YSK kendi içtihatlarını çiğneyerek hukuku yok saymıştır. Bu rezalet tarihe YSK DARBESİ olarak geçecektir! #YSKnediyecek #SandıkDarbesineHayır” ifadeleriyle karara tepki gösterdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise, karar sonrası açıklamasında “İstanbul’da da hak yerini bulacak” ifadelerini kullandı.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kararın karar kamu vicdanını derinden yaraladığını söylerken “Yılgınlık ve karamsarlığa asla yer yok. Başlayan değişimi hiçbir güç durduramaz” dedi.

“Bu bir rezalettir, hukukun katlidir”

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “YSK’nın İBB seçimlerinin yenilenmesi kararı aldığı bildiriliyor. Bu bir rezalettir, hukukun katlidir… Türkiye demokrasisi büyük bir darbe almıştır” ifadelerini kullandı.

“6 Mayıs 2019, Türkiye’de yine darbe oldu”

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, “6 Mayıs 2019, Türkiye’de yine darbe oldu” dedi.

Geçen günlerde “Yerel seçim sonuçları ve ardından yaşananlar, siyasi parti kılığına girmiş bir mafya olan AKP’nin bir seçimle iktidarı verip vermeyeceğinin provasıdır” yorumunu yapan Şık, karar sonrası buna ek olarak “Sonuç: Seçimle gelen seçimle gitmeyecek” ifadesini kullandı.

Saadet Partisi’nin 31 Mart seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Ali Aktaş ise, “YSK Kararı demokrasiye ve halk iradesine karşı apaçık bir darbedir. Hakimlik yetenek ve bilgisi ile değil politik yakınlık ile alınmış bu ahmakça karar, kararı verenlerin utancı olacak” dedi.

Cem Yılmaz’dan tepki


Cem Yılmaz iptal kararı için, “Seçimleriniz iptal edilmiştir…Peki ! Biraz daha izahat istiyor ama yok.Çok üzücü bir durum…Bunu memleketimiz haketmiyor…Bir daha oy kullanmak çok büyük bir zahmet olmayacak,gidip vazifemizi yapacagız.Akıl almaz ama gercek…Acı bir gercek” açıklamasını yaptı.

Ekrem İmamoğlu’ndan îlk açıklama: Her şey güzel olacak!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.