İstanbul Havalimanı uçak kazasında korkutan iddialar!

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Havalimanı ilk kazasına şahit olmuş; THY’nin Boeing 777 uçağı piste doğru taksi sırasında bir aydınlatma direğine çarpmıştı. İki ciddi iddia araştırılıyor.

İstanbul Havalimanı uçak kazasında korkutan iddialar!
İstanbul Havalimanı uçak kazasında korkutan iddialar!

İstanbul Havalimanı’nda geçen hafta yaşanan uçak kazasının ardından incelemeler sürüyor. Yol kenarındaki elektrik direğine çarpan Sümela isimli Boeing 777/300 tipi uçağı için iki ihtimal öne çıkıyor.

Birinci iddiaya göre pilotlar, taksi süresini kısaltmak için “kestirme” yolu tercih etti. İkinci iddiaysa kulenin uçağı yanlış yönlendirdiği… Direğin, inşaat sonrasında unutulmuş olabileceği ihtimali araştırıldı. Direğin, notamlı olduğu ve tüm uçuş ekiplerine bildirildiği öğrenildi.


Geçen hafta, İstanbul Havalimanı’nda, Türk Hava Yolları’na (THY) ait Sümela isimli Boeing 777/300 tipi uçak taksi yaptığı sırada yol kenarında bulunan bir elektrik direğine çarptı. Ankara, kazanın nedenine ilişkin araştırmasını sürdürüyor.

1. İddia: Pilotlar kestirme taksi yolunu tercih etti

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre; Sümela isimli Boeing 777/300 tipi uçağın pilotlarının, taksi süresini kısaltmak amacıyla “kestirme” yolu tercih ettiği iddia edildi.

Diğer bir deyişle yönlendirildikleri yol yerine daha kısa sürede havalanma olanağına kavuşacakları yola girdiler. Uçak, bu sırada yol kenarındaki elektrik direğine çarptı. Kaza sonrası aydınlatma direği tamamen devrildi, uçağın kanadında ise ciddi hasar medyana geldi.

istanbul havalimanı thy sümela uçağı direğe çarptı

2. İddia: Kule uçağı hatalı yönlendirdi

Bir diğer iddia ise kulenin uçağı yanlış yola yönlendirdiği. Yetkililer, bu gerekçeye ilişkin, “Konuyla ilgili çalışmalar sürüyor. Bütün taraflarla görüşülüyor. Elektronik kayıtlar inceleniyor” dedi.


Uzun taksi süresi şikayetleri

İstanbul Havalimanı ile ilgili şikayetlerin başında uçakların uzun taksi süreleri geliyor. İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA’nın CEO’su Kadri Samsunlu, daha önce yaptığı açıklamada, taksi süresinin pist yönüne ve park pozisyonuna göre 12 ile 29 dakika arasında değiştiğini söylemişti.

thy boeing 777 sümela uçağı kaza
THY’nin Sümela uçağı kaza fotoğrafı: Aydınlatma direğinin tamamen devrildiği, Boeing 777 tipi uçağın kanadının hasar gördüğü görülebiliyor.

Pilotlar konuştu: Uzun ve eğimli taksi yolları nedeniyle…

T24’e konuşan pilotlar, şu anda havalimanındaki en belirgin sorunun taksi yollarının uzun ve eğimli olmasının yarattığı ‘fren problemi’ olduğuna dikkat çekiyor. Uçakların üretici firmalar tarafından belirlenen hız limitlerine uyarak yol aldıklarında 30 dakikadan uzun sürede pist başına ulaştığını belirten pilotlar, taksi yollarındaki eğim nedeniyle çok fazla fren yaptıklarını ve pist başında bir de frenlerin soğuması için beklediklerini söylüyor.


thy boeing 777 sümela uçağı kazası
THY’nin Sümela uçağı kazasının görüntüleri

Düzenli olarak İstanbul Havalimanı’ndan uçan pilotlardan biri; “Taksi yolları yokuşlu, pist başına gidene kadar çok fazla fren yapmak zorunda kalıyoruz; bu da frenleri çok ısıtıyor. Kalkmadan önce bazen 20 dakika soğumasını bekliyoruz” derken; bir diğeri de “Hemen hemen her gün pist başında frenlerimizin ilgili limite kadar soğuması için kalkış öncesi beklememiz gerekiyor” sözleriyle yaşadıklarını anlatıp bunun sebebinin de ‘gözle görülebilir derecede fazla’ dediği pistlerdeki eğim olduğunu söylüyor.

İki THY uçağının atlattığı yangın tehlikesi ve olmayan söndürme ekipleri

İstanbul Havalimanı’nda açılıştan bu yana Türk Hava Yolları (THY) filosundaki iki uçağın tekerlek yangını yaşadığı da pilotların verdiği bilgiler arasında. İkisi de iniş sırasında yangın tehlikesi atlatan uçaklarda, pilotların erken taksi çıkışını kaçırmamak istemesinin olaya sebebiyet vermiş olabileceği belirtiliyor.

Erken taksi çıkışları arasındaki mesafenin Atatürk Havalimanı’na göre daha fazla olduğu ve pilotların da çıkışı kaçırmamak için fazla fren yapmasının iniş takımlarında ısınmaya sebep olabileceğine dikkat çekilirken; uzmanlar, yaşananlarda pilotların taksi sürelerini olabildiğince kısaltmaya çalışma çabasının etkili olduğunu ifade ediyor.

Öte yandan, yangın tehlikesi atlatan uçaklardan birinde iniş takımlarının alev almadan soğutulduğu belirtilirken; 19 Nisan gecesi gerçekleşen ikinci olayda ise alevlere İGA yangın söndürme ekiplerinin olmaması nedeniye TGS yer hizmetlerinin müdahale ettiği kaydedilerek bunun doğurduğu güvenlik zaafiyetine işaret ediliyor.


Taksi süreliğinin uzunluğunu CEO bile kabul ediyor, maaliyetler artıyor

istanbul airport ltfm

Sivil havacılık mevzuatının oluşturulması sürecinde yer alan, sivil havacılık konusunda uzman olan ve birçok özel havayolu şirketinin hukuki mevzuata dair düzenlemelerini gerçekleştiren 25. ve 26. dönem CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen de pazartesi günü Twitter’dan yaptığı paylaşımda uzun taksi süresine dikkat çekiyordu. İstanbul’dan Ankara’ya gidecek olan uçağının 38 dakika taksi yaptığını aktaran Pekşen, daha sonrasında da ortalama 40 dakika alan Esenboğa uçuşunun iniş taksi dahil 55 dakikada tamamlandığını ifade etti.

haluk pekşen 3. havalimanı taksi yolları

Pekşen, Boeing 737 veya A320 tipi büyük uçakların motor çalışmaya başladığı andan itibaren her dakika yaklaşık 70 Euro maliyet yarattığını belirterek, bu durumu büyük bir ekonomik yük haline gelebileceğine dikkat çekti. Dar gövdeli uçaklar saatte ortalama 300 kilogram yakıt harcarken, büyük gövdelilerde bu rakam 500 kilograma çıkıyor; uzmanlar İstanbul Havalimanı’ndaki günlük uçuş sayısının artmasıyla birlikte taksi sürelerinin daha da uzayacağı ve bunun da havayolu şirketlerinin maliyetlerini artıracağı uyarısında bulunuyor.


İstanbul Havalimanı CEO’su Kadir Samsunlu da havalimanının ilk iki haftadaki performansına dair konuşmasında, alandaki pistlerden ikisini de batı yönünde konumlandırmanın taksi sürelerini uzattığı özeleştirisinde bulunmuştu. Airporthaber’in aktarımına göre Samsunlu, “İki pisti de terminalin batısı yerine birini doğusuna yapmış olsaydık, taksi süreleri bu kadar uzun olmazdı” demişti.

Pilotlar İstanbul Havalimanı’ndaki tehlikeleri anlattı!