İstanbul’da seçimin tamamı yenilensin başvurusu jet hızıyla reddedildi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İYİ Parti’nin İstanbul seçimlerinin tamamının yenilenmesi talebini reddetti.

iyi parti ysk İstanbul da seçimin tamamı yenilensin başvurusu jet hızıyla reddedildi

İYİ Parti, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerinin iptal ve yenilenmesi kararının yeniden değerlendirilerek karardan dönülmesi ya da yerleşik içtihatlar doğrultusunda ‘tam kanunsuzluk’ nedeniyle seçimin iptal edilmesi talebiyle itirazda bulunmuştu.

YSK, AKP’nin İstanbul belediye başkanlığı seçim sonucuna ilişkin itirazını dün (6 Mayıs) karara bağlayarak yediye karşı dört oyla kabul etmişti. AKP yetkilileri itirazın ilçeleri, belediye meclis üyelerini ve muhtarlıkları değil sadece büyükşehir belediyesini kapsadığını belirtiyor.


Yeni seçim 23 Haziran’da yapılacak.

Meral Akşener: Tek zarf içinde dört pusula: Neden sadece Büyükşehir iptal?

İYİ Parti lideri Meral Akşener bugün yaptığı grup konuşmasında, “Türk milleti huzurunda soruyorum; İstanbul’daki seçimlerde büyükşehir belediye başkanlığı, ilçe belediye başkanlığı, belediye meclisi ve muhtarlık seçimleri için tek zarf kullanmadık mı? Sandık başkanları aynı isimler değil miydi? Tek zarf içinde dört pusula: Neden sadece Büyükşehir iptal?” demişti.

Akşener şöyle konuştu:

— Tek zarf içinde dört pusula vardı, bunların içinde sadece kaybettikleri büyükşehir belediye başkanlığını seçip, iptal etmek hangi vicdana, hangi akla izah edilebilir?

— Bu zorbalığın sorumlularına soruyorum; Türkiye’deki tüm sandık kurulları başkanlarını kontrol etmeyecek misiniz? Sadece 31 Mart değil, 24 Haziran seçiminde de sandık kurullarını da incelemeyi düşünmüyor musunuz?

— Gerekçeniz tam kanunsuzluk ise bunu yapmanız gerekir. Gerekçeniz tam kanunsuzluk ise Ramazan’ın ilk orucunu hak yiyerek açtınız.


— İYİ Parti olarak tüm Türkiye’de 31 Mart ve 24 Haziran seçimlerinde görev yapmış tüm sandık kurulu başkanlarının incelenmesini talep ediyoruz.

Kılıçdaroğlu: Bahçeli’ye kapak olsun, T.C. ibaresini kim geri getirdi?