Samsun’da seçimden önce yüzde 15 indirim, seçimden sonra yüzde 25 zam!

31 Mart seçimleri öncesinde su fiyatlarında yüzde 15 indirim yapan AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi, içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 oranında zam yapma kararı aldı.

Samsun su seçimden önce yüzde 15 indirim, seçimden sonra yüzde 25 zam!

Karar Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Komisyonu’ndan geçerken; teklifin genel kurulda karara bağlanacağı açıklandı.

Samsun’da içme suyuna yapılan zam, gözleri diğer illere çevirdi. İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde suda indirime gidilirken Samsun’da büyük oranda zam yapılması tepki çekti.


İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı kararla su fiyatlarına yüzde 46’ya varan indirim yapıldı. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi de içme suyuna yüzde 30 indirim yaptı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi aldığı kararla yüzde 12 oranında indirim yaptı.

Bursa’da içme suyuna yaptığı yüzde 10’luk indirim ile vatandaşları sevindirdi. Uşak Belediyesi yüzde 10, Biga Belediyesi’de yüzde 20 ve 30 oranında suya indirim yaparken Samsun Büyükşehir Belediyesi suya yüzde 25 okuma bedeline yüzde 150 zam yaptı. Zam AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilirken CHP ve İYİ parti ret oyu kullandı.


İlk işi zam yapmak oldu

Göreve devraldıktan sonra ilk icraatı suya zam yapmak olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Ocak ayında suya yüzde 15’lik indirim yapıldığı belirterek; “Şu anda meclisimizin gündeminde SASKİ’nin su fiyatları ile ilgili yaptığı düzenleme var. Bu düzenleme daha önce geçmişte alınmış olan indirim kararırın SASKİ bütçesine getirdiği çok negatif bir yükün düzenlenmesi şeklindedir. SASKİ’nin şu anda görevlerini icra edebilmesi için bu alınması gereken bir karardır. Bu ayarlamadan sonra bile Samsun’daki su fiyatları Türkiye’deki birçok şehirden gerisindedir. Önceki düzenleme doğru bir düzenleme değildi. O düzenlemenin aylık 4.5 milyon liraya yakın SASKİ’ye yük getirmiştir. O kararın düzeltilmesidir” dedi.

CHP: Zammı geri çekin!

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek de suyun halkın temel ihtiyacı olduğunu söyleyerek, fiyatların bazı büyükşehir belediyelerinden daha yüksek olduğunu hatırlattı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin konutlardaki su fiyatının metreküp bedelinin 2,03 TL olduğunu dile getiren Zeybek, “Samsun Büyükşehir Belediyesinde 3,18 TL olan su bedeli yüzde 25 artışla 3,97 TL çıkarıldı. Ayrıca sayaç okuma ücretinin de bir TL’den 2,5 TL’ye çıkarılmanın sebebi nedir? Samsun su kaynağı bakımından zengin iller arasında yer alıyor. Su arıtma maliyetleri de diğer illere göre daha düşük. Bu nedenle Samsun’da, su fiyatlarının artırılmasını gerektirecek bir durum yok. Suya zamdan vazgeçin, halkın yaşamını daha da zorlaştırmayın” diye konuştu.

Belediyenin borçlarını halka ödetecekler!

Yapı Yol Sen Samsun Şube Başkanı Erbil Karakoç da kentte suya yüzde 25 zam yapılma kararına tepki gösterdi. Yazılı açıklama yapan Karakoç, “Bu ödenemeyen borçlar halka fatura edilecektir. Şimdiden memura, emekliye, işçiye, asgari ücretliye yapılan zamlar erimişken temel ihtiyaçlara yapılan artışlar bayram öncesi tüm yurttaşın cebini yakmıştır. Bu bağlamda yapılan zamların biran önce geri çekilmesini talep ediyoruz” dedi.

Seçim öncesinde yüzde 15 indirim yapılmıştı


31 Mart seçimleri öncesinde Samsun’da, 1 0cak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere su fiyatlarında yüzde 15 yüzde oranında indirim yapılmıştı. SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız bu indirime ilişkin, “Geçen dönem yapılan yüzde 15 indirim düzenlemesi meclis tarafından yapılmış olan bir indirimdir. Ancak bizim bugünkü yapmış olduğumuz tarife İSKİ Kanunu ve SASKİ hükümlerine göre yapılmış bir tarifedir” ifadelerini kullandı. (Sözcü)

Mansur Yavaş: 1 katrilyona yaptıkları ihaleyi, 188 milyona yaptık


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.