Sosyal medya, alışveriş alışkanlıklarını değiştiriyor!

Sosyal medya, alışveriş alışkanlıklarını baştan sona değiştiriyor! Şirketler ve bireysel satıcılar, pazarlama ve iletişim kanalı olarak sosyal medya mecralarını tercih ediyor. Potansiyel müşterilere internet platformlarından ulaşmak satış oranlarını artırıyor.

Sosyal medya, alışveriş alışkanlıklarını değiştiriyor!
Sosyal medya, alışveriş alışkanlıklarını değiştiriyor!

Gelişen teknolojilerle dönüşen yeni dünyada sosyal medya da oldukça önemli bir paya sahip. We are social ve Hootsuit’in paylaştığı “Digital 2019 in Turkey” adlı raporunda her yıl artan sosyal medya kullanıcı sayıları dikkat çekiyor.

Rapora göre; Türkiye’de 59,36 milyon internet kullanıcısı var ve bunların 52 milyonu aktif sosyal medya kullanıcısı, sosyal medyayı mobil cihazında kullananların sayısı ise 44 milyon olarak açıklanıyor.


Sosyal medya, alışveriş alışkanlıklarını değiştiriyor!

En aktif sosyal medya platformu Youtube onu Instagram ve Facebook takip ediyor. Twitter, Snapchat ve Linkedin de kullanıcılar tarafından tercih edilen diğer sosyal medya ortamları olarak sıralanıyor. 2019 yılının Şubat ayında hesaplanan verilere göre Türkiye’de 43 milyon Facebook, 33 milyon Instagram ve 9 milyon Twitter kullanıcısı bulunuyor.

Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere sosyal medya pek çok alanda köklü davranış değişikliklerine neden oluyor ve müşterilerin satın alma alışkanlıklarında da büyük bir etki yaratıyor.

Bu nedenle pek çok şirket ve bireysel satıcı pazarlama ve iletişim kanalı olarak sosyal medyayı tercih ederken ürünlerini de bu platformlar üzerinden satmaya hızla adapte olarak sosyal ticaret sisteminin gelişmesine ve giderek yayılmasını ön ayak oluyor. Bireylerin sosyal medya üzerinde link aracılığıyla ödeme almasını sağlayan inovatif ödeme şirketi Paymes, bireylerin satış yapmak için neden sosyal medyayı tercih ettiklerini açıklıyor.


Potansiyel müşterilere sosyal medya platformlarında ulaşmak satış oranlarını artırıyor

Paymes’e göre sosyal medya satış kanallarını genişletmek için ideal ve daha fazla potansiyel müşteriye sahip. Yukarıda da bahsedildiği gibi her yıl sosyal medya kullanıcı katlanarak artıyor ve insanlar artık sayfalar arasında kaybolmadan ihtiyaç duydukları her şeye halihazırda kullandıkları uygulamalar üzerinden erişmek istiyorlar. Paymes’in yaptığı araştırmalar müşterilerin; giyim, takı tasarımı, el yapımı oyuncak, yaşam koçluğu, ayakkabı, butik kurabiye, düğün organizasyonu, düğün aksesuar tasarımları, deri aksesuarlar ve dijital ürün/yazılım gibi hizmetleri/ürünleri sosyal medya üzerinden bireysel satış yapan üreticilerden aldığını gösteriyor. Potansiyel müşterilere sosyal medya platformlarında ulaşan satıcılar ise satış oranlarını artırıyor

Sosyal medya alışveriş alışkanlıkları konusunda en önemli satış kozu: Etkileşim

Paymes yetkilileri satışları artırmanın olmazsa olmaz şartı olan müşteriyle etkileşimin sosyal medyanın en önemli satış kozlarından biri olduğunu vurguluyor. Bu platformların sunduğu doğrudan son kullanıcıya ulaşma ve geribildirim alabilme/verebilme gibi avantajlar alışveriş sırasında müşterinin satıcılara olan güvenini artırıyor.

Bu platformlarda satış süreçlerinin kilit noktalarından biri olan güven ilişkisi doğru kurulduğunda müşterilerle sürekli bir iletişim sağlanıyor. Ve bu bir noktadan sonra müşteri sadakatine dönüşerek satıcılar için önemli bir iş potansiyeli ortaya çıkarıyor.

Sosyal medyanın bireysel satıcılara sunduğu bir diğer avantaj ise yeni ürünlerinin henüz satışa sunmadan haberini duyurulabilmeleri. Satıcılar böylece yeni ürünlerini hemen almak isteyen müşterilerini yormadan, onları web sitesine yönlendirmeden bulundukları platformdan alışveriş yapmalarını sağlayabiliyor. Bu da yeni dijital dünyanın beraberinde getirdiği hız beklentisini kolayca karşılıyor ve müşteri memnuniyetini yükselterek potansiyel müşteri oranını artırıyor.


Sosyal medya alışveriş konusunda hedef kitleye daha kısa sürede ulaşmayı ve kolayca pazar testleri yapılmasını sağlıyor. Böylece müşterilerin ilgisi kolayca ölçülebiliyor. Bunun yanı sıra sosyal ticaretin yoğunlaştığı Instagram gibi kanallar yurt dışı pazarlara daha kolay bir erişim sağlıyor. Sadece ürün görselleri ve doğru anahtar kelimeleri kullanarak farklı ülkelere online satış yapılarak ihracatın bir parçası olunabiliyor.

Online canlı yayın pazarlama stratejisi için neden önemli?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.