YSK Başkanı Sadi Güven: Gerekçeli karar için arkadaşlarımız çalışıyor

İstanbul seçimleri 6 Mayıs’ta YSK tarafından iptal edildi. Gerekçeli karar halen açıklanmadı. YSK Başkanı Sadi Güven’den açıklama: Gerekçeli karar için arkadaşlarımız çalışıyor.

YSK Başkanı Sadi Güven: Gerekçeli karar için arkadaşlarımız çalışıyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimine dair açıklamalarda bulundu.

YSK’nın 6 Mayıs’ta iptal ettiği İstanbul Büyükşehir seçimlerinin yenilenmesine yönelik kararın üstünden 9 gün geçti. Ancak gerekçeli karar açıklanmadı.


YSK Başkanı Sadi Güven konuyla ilgili açıklama yaptı: “Gerekçeli karar konusunda arkadaşlarımız çalışıyor.”

“Oy kullanamayacak seçmenlerin yanına not düşülecek”

Güven, seçime aynı seçmen listeleriyle girileceğini belirten Güven, “Oy kullanamayacak seçmenlerin yanına not düşülecek” dedi.

Güven, vatandaşların YSK’nın sitesinde seçmen kayıtlarını bulamaması sorununa da açıklık getirdi. “Kendilerini bulamayan vatandaşlarımız muhtemelen adres değişikliği olup da şehir dışına giden veya listeden düşen seçmenlerdir” diyen Güven, “Vatandaşlarımız bugün öğleden sonra YSK’nın sitesinden kendilerini sorgulayabilecekleri gibi, hangi sandıkta, nerede oy kullanabileceklerini görme imkânına sahip olacaklar” diye konuştu.

Öte yandan YSK Başkanı, seçime girecek partilerle seçmen kütüğü listesinin paylaşıldığını duyurdu.

Sadi Güven’in açıklamasından satır başları şöyle:

“Son günlerde İstanbul’da yapılacak olan 23 Haziran’daki yenileme seçimlerinde kullanacağımız sandık seçmen listeleriyle ilgili yoğun tartışmalar olduğunu gördüm. İstanbul’da yapacağımız seçim yeni bir seçim değil, bir yenileme seçimi. Dolayısıyla 31 Mart 2019 günü yapmış olduğumuz seçimde kullandığımız sandık seçmen listelerinin aynısını 23 Haziran’da kullanacağız.


“Seçmen listelerinde güncelleme yok!”

Bu seçmen listelerinde herhangi bir güncelleme yapılmayacak. 31 Mart’ta oy kullanma hakkına sahip kim varsa aynı şahıslar 23 Haziran seçimlerinde de oy kullanma hakkına sahip olacaklar.

Biz bugün itibariyle seçime katılan ve katılma hakkına sahip olan tüm siyasi partilerimizle, Sipport yani bizim seçmen kütüğünün siyasi partilerle bilgi paylaştığı Sipport üzerinden 23 Haziran’da kullanacağımız sandık seçmen listelerini paylaştık. Vatandaşlarımız da bugün öğleden sonra YSK’nın sitesinden kendilerini sorgulayabilecekleri gibi, hangi sandıkta, nerede oy kullanabileceklerini görme imkânına sahip olacaklar. Bu şekilde yenileme seçimler yürüyecek.

31 Mart seçimlerindeki şartlarla seçime gidilecek. Herhangi bir ekleme ve çıkarma olmayacak kısıtlı seçmenle ilgili. Ancak 298 sayılı kanunun 7-8. maddeleri gereğince oy kullanamayacak kısıtlı seçmenlerle ilgili 5 gün önce aynı listelerde bir değişiklik yapmadan yanına ‘oy kullanılamaz’ şerhi düşülecek. Çünkü aynı listelerle gidilecek. O kişiler silinmeyecek, sistem karşılarına oy kullanamaz şerhini düşecek.

Seçmen sorgulamada kayıtlarını bulamayanlar…

Bugüne kadar yapılan sorgulamada vatandaşlar seçmen kayıtlarını bulamazlar. Çünkü bizim sistem şöyle işliyor; anlık olarak Türkiye’de seçmen kimse o an itibariyle seçmen listeleri yayınlanıyor. Kendilerini bulamayan vatandaşlarımız muhtemelen adres değişikliği olup da şehir dışına giden veya listeden düşen seçmenlerdir. Ancak biraz önce belirttiğim gibi 23 Haziran’da yapacağımız seçim, 31 Mart’ta yaptığımız seçimin tekrarıdır.

Dolayısıyla aynı seçmen listelerini biz kullanacağız. 31 Mart’ta kim oy kullanma hakkına sahipse 23 Haziran’da da o kişiler oy kullanma hakkına sahip. Bugüne kadar kendimi göremedim diyen vatandaşlarımız bugün sistemi, açtığımızda nerede hangi sandıkta oy kullanacaklarını görebileceklerdir.

Siyasi partiler de 31 Mart listesiyle bunu karşılaştırma imkanını bulacaktır.


Gerekçeli karar konusunda arkadaşlarımız çalışıyor.

CHP Sözcüsü: Bu darbeye alet olanlar gerekçeli kararı halen açıklamadılar!