Ekonomi Değer Kredisi: KOBİ’lere 12 bankadan 50 milyon TL kredi

Ekonomi Değer Kredisi: KOBİ’lere 12 bankanın katılımı ile 25 milyar liralık destek verilecek. Firmalara 5-50 milyon lira arasında kredi kullandırılacak.

Ekonomi Değer Kredisi: KOBİ'lere 12 bankadan 5 - 50 milyon TL kredi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın garantisi ve 12 bankanın katılımı ile 25 milyar TL’lik dev destek devreye alınıyor. Yeni paket tıpkı İVME paketinde olduğu gibi enflasyon endeksli olacak ve TÜFE’deki düşüş kredi maliyetini de düşürecek. Ekonomi Değer Kredisi ismi ile devreye alınacak yeni paketin piyasalardaki rahatlamaya büyük katkı vereceği öngörülüyor.

Finansman yükü azalacak

12 bankanın katıldığı paketin en önemli amacı; işletmelerin üzerindeki finansman yükünü hafifletmek olacak. Paket, Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde KGF teminatlı olacak. Ekonomi Değer Kredisi için, istihdam ve üretimin artırılmasında önemli role sahip KOBİ ve KOBİ DIŞI tüm işletmeler kapsama alındı.


Enflasyondaki düşüş maliyeti azaltması öngörülüyor

Bankaların sunacağı kredi enflasyona endeksli değişken faizli olacak. Böylece, enflasyon oranları doğrultusunda; firmaların finansman maliyetlerinin de azalması öngörülüyor. Aynı zamanda bankalar, enflasyon endeksi sayesinde aktif-pasif bilançolarını hedge etmiş olacak.

Paket kapsamında TL nakit kredilerde faiz ve vade koşulları ise şöyle olacak:

• 6 ay anapara ödemesiz toplam 36 ay vadeli krediler için TÜFE+4


• 6 ay anapara ödemesiz toplam 48 ay vadeli krediler için ise TÜFE+4,5.

6 ayda bir enflasyon güncellemesi faiz oranı hesaplamasına yansıtılacak

Faiz oranı hesaplanırken kullandırım tarihindeki yıllık TÜFE oranı baz alınacak ve kullandırım tarihinden itibaren 6 ayda bir güncellenecek.

Ekonomi Değer Kredisi Paketi ile firma bazında ciroya göre 5 Milyon TL ile 50 Milyon TL arasında değişen tutarlarda kredi kullandırılacak. Bu kapsamda, reel sektöre toplam 25 Milyar TL tutarında finansman imkanı sağlanacak.


Ekonomi Değer Kredi Paketi’nin Toplam Azami Hazine Destekli Kefaleti 20 Milyar TL olacak. Toplam kefalet limitinin 8 Milyar TL’lik kısmının 0-125 Milyon TL ciro aralığındaki işletmelere; 12 Milyar TL’lik kısmının ise cirosu 125 Milyon TL üstündeki İşletmelere tahsisi öngörülüyor.

Ekonomi Değer Kredisi paketine hangi bankalar katılıyor?


Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank, Garanti BBVA, Yapı ve Kredi Bankası, Vakıfbank, Akbank, QNB Finansbank, Denizbank, TEB, Şekerbank, Eximbank.

Kredi Garanti Fonu (KGF) KOBİ’lere 500 bin TL kredi veriyor!