Gezginfest neden yasaklandı? Sanatçılar tepki gösterdi!

Yaklaşık bir hafta önce “gençlerin kimyasını bozduğu” gerekçesiyle protesto edilen Gezginfest, “güvenlik endişeleri” nedeniyle iptal edildi. Doğu’nun ilk müzik festivali, geçen yıl olaysız geçtiği için dört ödül almıştı.

Doğu 4 ödüllü müzik festivali Gezginfest iptal edildi, sanatçılar tepkili!

Geçen yıl 87 bin kişinin katıldığı Van’ın Gevaş ilçesinde düzenlenen Gezginfest Van, bu yıl Gevaş Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

“Doğu’nun ilk müzik festivali” olarak bilinen etkinlik hakkında iki gün önce alınan karara sosyal medya üzerinden kamuoyunun ve festivalde sahne alacak sanatçıların tepkisi sürüyor.


“Birçok illete bağımlılık oluşturan organizasyon…”

Van merkezde yer alan Dabbaoğlu Parkı’nda 31 Mayıs’ta bir araya gelen sivil toplum kuruluşu üyeleri; “Ahlak Harekatı” adı altında festivali protesto ederek iptal edilmesini istedi.

Grup adına konuşan İskender Avas, “Van halkının milli ve manevi değerlerini yok sayan, Müslüman Van halkının ve gençlerin kimyasını bozan, alkol başta olmak üzere birçok illete bağımlılık oluşturan organizasyon, Van’a şerden başka bir şey getirmedi” diyerek getirilen sanatçıların Kur’an-ı Kerim’in ayetleri ile alay ettiğini savundu.

“Gençler üzerinde gözlemlediğimiz içki, kumar, festival, fuhuş, madde ve teknoloji bağımlılığı gibi kötülüklere karşı din, ahlak ve örfümüzün üzerimize yüklediği sorumluluk gereği bir iyilik, güzellik ve doğruluk çağrısı yükseltmek amacıyla buradayız” diyen grup; “Gençliğimizin modern hayatın her türlü bağımlılığı karşısında onların yanında yer almak, onları korumak, onlara kol kanat germek sorumluluğu içerisindeyiz” ifadesini kullanmıştı.

70 sivil toplum kuruluşunun üyeleri Ahlak Harekatı adı altında, cuma namazı çıkışı protesto düzenlemişti. Fotoğraf: İHA
Ahlak Harekatı adı altında, cuma namazı çıkışı protesto düzenlemişti. Fotoğraf: İHA

Gevaş Kaymakamlığı: Herhangi bir izin alınmadı

6 Haziran’da Kaymakamlığın internet sitesinden yapılan açıklamada festival için herhangi bir izin alınmadan organizatör firmanın sosyal medya duyuruları yaptığı ve bilet satışı gerçekleştirdiği ifade edildi.

Açıklamanın tam metni şöyle: 

“Gevaş Kaymakamlığı’ndan herhangi bir izin alınmadan 20-23 Haziran 2019 tarihleri arasında Gevaş ilçesinde Gezginfest Van Gençlik Festivali yapılacağı ilgili organizatör firma  tarafından sosyal medya aracılığı ile vatandaşlarımıza duyurulmuştur. Kaymakamlığımız tarafından verilmiş herhangi bir izin bulunmamasına rağmen ilgili firma tarafından sosyal medya aracılığıyla hazırlıklara başlandığı belirtilerek çeşitli zamanlarda sanatçılar açıklanmış, festival tarihi ilan edilmiş ve bilet satışı için çeşitli organizasyonlar gerçekleştirilmiştir.

Bu süreç zarfında firma yetkilileri tarafından ilgili kurumlarla gerekli koordinasyon gerçekleştirilmemiş, ancak Kaymakamlığımız tarafından yapılan girişimlerle firma yetkilileriyle koordinasyon kurulmaya çalışılmıştır.

Vatandaşlarımızın huzur ve güven ortamında bir etkinlik geçirmeleri için gerekli teknik şartlar ilgili firmaya iletilmesine karşın, şu ana kadar firmaya bildirilen özel güvenlik personeli miktarı sağlanamamış, özel güvenlik personelinin isim listeleri gerekli güvenlik soruşturmalarının yapılabilmesi amacıyla kendilerine bildirilen tarihe kadar ilgili kolluğa teslim edilmemiş, Trafik Güvenliği açısından festival alanı çevresinde vatandaşlarımız tarafından otopark olarak kullanılması maksadıyla belirlenen yerlerde gerekli düzenlemeler yapılmamış, festival alanının emniyeti için gerekli miktarda bariyer ilgili firma tarafından tedarik edilememiş, tedarik edilenlerin de ilgili tarihten bir gün önce kurulacağı belirtilmiş, vatandaşlarımızın sağlıklarına yönelik olası olumsuzlukların önlenmesi ve hijyenik bir ortamın oluşturulması maksadıyla ilgili firma tarafından sadece üst yapıya yönelik bir çalışma başlatılmış, altyapıya yönelik olarak bir çalışma gerçekleştirilmemiştir. 


Gevaş Kaymakamlığı olarak bölgenin tanıtıcı, turizm etkinliğini arttırıcı ve ekonomik katkı sağlayıcı bu tür etkinliklerin 2018 yılında olduğu gibi bu yılda yapılması yönünde gerekli kolaylığın sağlanmasına rağmen ilgili firma üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemiştir. Bu kapsamda vatandaşlarımızın huzur ve güven ortamı içerisinde bir etkinlik geçirmeleri için gerekli teknik şartlar sağlanamadığından Gezgin Fest Van Gençlik Festivali isimli organizasyona Kaymakamlığımız tarafından izin verilmemiştir.”

Katılımın 50 bin olması bekleniyordu, 87 bini bulmuştu

Geçen yıl 7-9 Eylül tarihlerinde gerçekleşen festival,  jandarma ve özel güvenliğin hem karadan hem gölden güvenlik önlemleri aldığı 150 bin metrekarelik bir alanda yapıldı.

Selda Bağcan, eylüldeki festivalin son gününde sahne almıştı. Fotoğraf: Gezginfest
Selda Bağcan, eylüldeki festivalin son gününde sahne almıştı. Fotoğraf: Gezginfest

Yoga, jonglör, ritim, geri dönüşüm atölyelerinin yanı sıra film gösterilerinin de düzenlendiği etkinlikte; Selda Bağcan, Athena, Teoman, Kardeş Türküler, Ezhel, Manga, Ahmet Aslan, Can Bonomo, Sena Şener, Shantel, Fatma Turgut, Yener Çevik, Kurtalan Ekspres, Gazapizm, İlyas Yalçıntaş gibi grup ve sanatçılar da sahne almıştı.

50 bin kişinin katılacağı beklenen festivalde katılımcı sayısı 87 bine kadar çıkmıştı.

Gezginfest iptaline sanatçılar tepkili

Festivalde geçen yıl da yer alan Redd grubu sosyal medya hesabı üzerinden yaptıkları açıklamada etkinliğe katılacakların birçoğunun Van depremi sonrası da sahne aldığını hatırlattı:

Grubun gitaristi Güneş Duru ise; söz konusu Twitter’dan yaptığı yorumda parayı yollamakla kalmadıklarını, okulun yer seçimi konusunda Van’a tekrar gittiklerini hatırlattı:

Eylüldeki festivalde de sahne alan Duman grubu, yetkililerden bir açıklama beklediklerini duyurdu:

Şarkıcı Melek Mosso da Twitter’dan yaptığı açıklamada Van’a tekrar gitmelerine izin verilmesi gerektiğini söyledi:

4 ödül almıştı


Gezginfest Van‘ın resmi hesaplarından yapılan açıklamada ise; 2018’de herhangi bir olayın yaşanmadığının altı çizilerek; “Festivalimiz Türkiye’nin en değerli markaları tarafından ‘güvenli ve olaysız’ geçtiği için 4 adet ödül ile taçlandırılmıştır” denildi.

Van ve Doğubayazıt gezisi: Bir fotoğraf masalı şehir


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.