S-400 teslimatı sonrası Dolar kaç TL oldu?

S-400 teslimatı sonrası Dolar/TL yukarı yönlü hareketlendi. ABD’den ilk açıklama geldi. Milli Savunma Bakanlığı, teslimatın ilk görüntülerini paylaştı.

S-400 teslimatı sonrası Dolar yukarı yönlü hareketlendi!

Rusya’dan satın alınan S400 savunma sisteminin parçalarının Türkiye’ye gelmeye başladığının duyurulması ardından Dolar/TL yükseldi. Açıklama öncesi 5.6830 seviyesinde olan dolar/TL, 5.76’nın üzerine çıktı. Dolar/TL saat 19.05 itibarıyla 5.7046/5.7111’den işlem gördü.

Milli Savunma Bakanlığı S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Ankara Mürted Hava Meydanı’na intikalinin bugünden itibaren başladığını açıkladı.


Savunma Sanayi Başkanlığı ise S-400’e ait parçaların teslimatının önümüzdeki günlerde de devam edeceğini ve sistemin bütünüyle hazır olmasının ardından ilgili makamların belirleyeceği şekilde kullanımına başlanacağını duyurdu.

Dolar/TL saat 19.05 itibarıyla 5.7046/5.7111’den işlem gördü. Dolar kurunun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

ABD’den ilk S-400 teslimatı açıklaması

Türkiye’ye S-400 teslimatı ile ilgili ABD’den ilk açıklama geldi. ABD Savunma Bakanı Vekili, “Mevkidaşımla görüşeceğim” ifadelerini kullandı. Pentagon ise “F-35’lerle ilgili duruşumuz değişmedi” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın Rus yapımı S-400 hava savunma sistemine ait ilk malzemelerin Türkiye’ye geldiğini duyurması uluslararası alanda büyük dikkat çekti. S-400 teslimatı sonrasında ABD’nin nasıl tavır göstereceği merakla bekleniyordu.


Konuyla ilgili ilk açıklama ABD Savunma Bakanı Vekili’nden geldi. Açıklamada, “Mevkidaşımla görüşeceğim” ifadeleri kullanıldı. Pentagon ise “F-35’lerle ilgili duruşumuz değişmedi” dedi.

Bakan Akar, Esper ile görüşecek

Yaşanan bu gelişmenin ardından Türkiye’den de önemli bir adım geldi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Vekili Mark Esper ile telefonda görüşecek. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Bakan Akar, Esper ile akşam saatlerinde telefonda görüşme gerçekleştirecek.

Bakanlık S-400 teslimatının ilk görüntülerini paylaştı

S-400 teslimatı sonrası Dolar yukarı yönlü hareketlendi!

Milli Savunma Bakanlığı bugün Türkiye’ye getirilen S-400 hava savunma sisteminin ilk parçalarının görüntülerini paylaştı.

s400

s400

S-400’lere ait parçaların uçaktan indirilme görüntüleri Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) resmi sitesinde yayınlandı. MSB’nin twitter hesabından da paylaşılan video ve fotoğraflarla birlikte bakanlığın sitesinde şu ifadelere yer verildi:


“Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin tedarik sözleşmesi 11 Nisan 2017’de imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlamıştır.”

ABD: Türkiye S-400 anlaşmasını sürdürürse çok olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalacak