Gökhan Özoğuz: Bakan Vizontele’den şakalı örnek verecek kadar duyarsız

Sanatçı Gökhan Özoğuz, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir’li’nin yangın söndürme uçakları ile ilgili açıklamasına tepki gösterdi: “Bakan, Vizontele’den şakalı örnek verecek kadar duyarsız.”

Uçakların o halde olması kimin ihmalkarlığı?

Athena grubunun solisti, sanatçı Gökhan Özoğuz, Bakan Pakdemirli’nin açıklamalarına Twitter hesabından tepki gösterdi. Gökhan Özoğuz tweetlerinde şu ifadeleri kullandı:

— Trajikomik durum sayın Pakdemirli;
Ne yapalım bırakalım yansın mı Ormanlar?
Uçakların o halde olması kimin ihmalkarlığı?
İstanbul yansa aynı cümleler kurulacak mıydı?


— İşte Bakanların yaklaşımları böyle olunca duyarsızlığa itilebiliyor halkın cüzi bir kısmı. Ne üzücü!

Gökhan Özoğuz: Bakan Vizontele’den şakalı örnek verecek kadar duyarsız

— Hayır onca orman yanmış Vizontele’den şakalı örnek verecek kadar duyarsız bir açıklama olması ne üzücü!


— Ben çok üzülüyorum devlet ricalinde böyle dialoglar olduğunda.
Ülkemin kontrolünü, yönetimini sahipsiz hissettiriyor.

Bakan uçamaz demişti, uçuşa elverişlilik sertifikaları ortaya çıktı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’deki korkunç yangın sırasında kullanılmayan yangın söndürme uçaklarının 3’ünde motorun olmadığını, diğer üçünün de yağ kaçırdığını söylemişti. Daha sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından THK’ya verilen uçuşa elverişlilik sertifikaları ortaya çıktı.

Bakan Pakdemirli’den Vizyontele şakası

Bugün bir kez daha kameraların karşısına geçerek açıklama yapan Bakan Pakdemirli,
“Hükümetimize siyasi saldırı var. 20 tane uçak nerede? Üç tane uçağın motoru yerinde kuşlar yuva yapmış, motor yok. Vizontele filmindeki gibi.” diyerek THK’nin verdiği sertifikaların hiçbirine güvenmediğini belirtti.

“Türk Hava Kurumu siyasetin oyuncağı olmuş, ana muhalefet ile birlikte hareket ediyor”


Pakdemirli, THK uçaklarının kiralama fiyatının 3,5 kat, 1 ton su atma maliyetinin de 7 misli daha pahalı olduğunu ifade ederek, “Ağacın, ormanın pahalısı olmaz, ne gerekiyorsa yapılır ama bugünkü şartlar içinde işimize yaramayan bir filo var. Bunda ısrar etmenin THK açısından iki tane anlamı var, biri maalesef içinde bulunduğu finansal koşullar. Bu finansal koşullardan hükümetimiz sorumlu değil. Bu finansal koşulların sebebi, geçmişteki başkanların yaptığı hatalı uygulamalar. Bu filoyu almak zorunda değiliz, işimize yaramıyor. Orman teşkilatımız uçmak istemiyor. Ayrıca, Türk Hava Kurumu siyasetin oyuncağı olmuştur. Ana muhalefet partisiyle birlikte hareket ediyor.” şeklinde konuştu.

Bekir Pakdemirli: THK’nın sertifikalarına güvenmiyorum