İdlib gerilimi: Kaçanlar akın akın Türkiye sınırına geliyorlar!

Suriye’de muhaliflerin elindeki son bölge olan İdlib’de tansiyon yükseldi. Rusya’nın desteklediği Esad güçleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait 8 No’lu gözlem noktasına taciz ateşi açtı. Suriye’de ordunun saldırıları üzerine muhaliflerin elindeki İdlib’den kaçan on binlerce sivil Türkiye sınırına geliyor.

İdlib de tansiyon yükseliyor: Akın akın Türkiye sınırına geliyorlar!

Suriye’den Türk gözlem noktasına taciz ateşi

Suriye Ordusu’na ait savaş uçakları, İdlib’in güneydoğusundaki Maaretinuman ilçesinde yer alan 8 No’lu gözlem noktasının yakınına ağır makineli tüfeklerle ateş açtı. Atış neticesinde herhangi bir hasar oluşmadı.

Esad güçleri, Rusya’nın ve İran destekli yabancı grupların yardımıyla son 10 gündür İdlib’in güneyinde ilerliyor.


17 Eylül 2018’de imzalanan İdlib mutabakatından bu yana söz konusu bölgeden Türkiye sınırına kaçanların sayısı 1 milyona yaklaştı.

Reuters haber ajansı bölgedeki kişilerle konuştuğu haberinde, araçların akışının sürekli devam ettiğini duyururken, kurtarma ekiplerinde çalışanlar dört gün içinde en az 60 bin insanın bölgeden kaçtığını söyledi.

Akın akın Türkiye sınırına geliyorlar

Suriye’de ordunun saldırıları üzerine muhaliflerin elindeki İdlib’den kaçan on binlerce sivil Türkiye sınırına geldi.

idlib suriyeliler türkiye sınırı

İngiliz Reuters haber ajansı, son dört günde kaçan sivillerin sayısının 60 bine ulaştığını duyurdu.

İdlib sakinleri, rejim güçleri ve müttefiki Rusya’nın hava saldırılarından kaçıyor. Kent sakinleri araçlarına eşyalarını yükleyerek Türkiye’de doğru geliyor.


Yerel kaynaklar, saldırıların Maaretinuman ve Serakib ilçelerine yayılması halinde yerinden edilenlerin sayısının 1,5 milyona ulaşabileceğini belirtiyor.

Öte yandan, Suriye resmi haber ajansı, Şam Yönetimi’nin İdlib’in güney kısımları ve Hama’nın kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki bölgeden rejim güçlerinin denetimindeki alanlara geçmek isteyen siviller için insani koridor açıldığını duyurdu.

Rusya’dan açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İdlib’e ilişkin Türk tarafı ile yaptıkları mutabakata bağlı kalınmasının ‘önemli olduğuna’ inandıklarını belirtti. Zaharova İdlib’de olup bitenler konusunda Türkiye’yle temasta olduklarını da ekledi.

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova haftalık basın toplantısında; “İdlib’le ilgili varılmış tüm mutabakatlara tamamıyla bağlı kalınmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu mutabakatların hem teröristlerle mücadeleyi sürdürme hem de sivil nüfusun güvenliğini sağlama amacı ile düşünülmüş maddlerine bağlı kalınması önemli” açıklamasında bulundu.

Sputnik’te yer alan haberde Zaharova, “Biz de bu doğrultuda Türk tarafı ile Soçi Mutabakatı çerçevesinde işbirliğimizi sürdürüyoruz” diye devam etti.


Zaharova ayrıca, İdlib ve çevresinde ‘tehlikeli bir gerilim’ gözlediklerini belirtip “Bu gerilimin neyin sebep olduğu açık: bunun sebebi, teröristlerin gerilimi azaltma bölgesi (İdlib) ve ötesindeki agresif saldırılarıdır” vurgusunu yaptı.

Gökhan Özoğuz: Bakan Vizontele’den şakalı örnek verecek kadar duyarsız