Köprü geçiş garantilerine ulaşabilmek için her gün bayram olması gerek!

9 günlük Kurban Bayramı tatili boyunca Osmangazi Köprüsü’nden 353 bin araç geçişi yapıldı. Söz konusu araç geçişleri sayesinde geçiş garantisi tutturulabildi. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Yıllık 14 milyon 600 bin araç garantisi veriyorsunuz. Garantileri karşılamak için 365 günün de bayram olması gerek” diye konuştu.

Köprü garantilerinin tutması için her gün bayram olması gerekiyor osmangazi köprüsü
Köprü garantilerinin tutması için her gün bayram olması gerekiyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Kurban Bayramı tatilinde yeni açılan İstanbul-İzmir otoyolundan 9 günde 1 milyon 745 bin 614 araç geçtiğini açıkladı.

Osmangazi Köprüsünden de bu süre zarfında 353 bin araç geçişi ile garanti rakamlarının aşıldığını belirtti.


Köprü araç geçiş garantilerine ulaşabilmek için her gün bayram olması gerek

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri dışında köprülerde verilen garanti araç rakamlarının yarısına dahi ulaşılamıyor. Bakan 9 günlük tatil de yapılan geçişlerle övünüyor. Yıllık 14 milyon 600 bin araç garantisi veriyorsunuz. Garantileri karşılamak için 365 günün de bayram olması gerek” dedi.

avrasya tüneli yıllık geçiş garantisi sayıları

Osmangazi Köprüsü için günde 40 bin araç garantisi verilmiş

Gelir modeli nedeniyle Türkiye’nin en tartışmalı projelerinden olan Osmangazi Köprüsü için geçiş garantisinin tutması için günde 40 bin aracın köprüden geçmesi gerekiyor.

Avrasya Tüneli için günde 68 bin 500 araç garantisi verilmiş

Avrasya Tüneli’nden ise günde 68 bin 500 araç geçmesi planlanıyor ki vatandaş tünel için vergilerinden ekstra bir para ödemek zorunda kalmasın.


Devlet sadece 1 yıl için 3.6 milyar TL geçiş garantisi ödemesi yapacak!

Hazine yalnızca 1 yıl için 3.6 milyar TL geçiş garantisi ödemesi yapacak! Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri, Avrasya Tüneli, İstanbul-İzmir ve Kuzey Marmara otoyolları için ödenecek “garanti” bedeline ilişkin net tutar belli oldu. Bu para vatandaşın cebinden çıkacak.

“Mega projeler” olarak adlandırılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü ile İstanbul-İzmir ve Kuzey Marmara otoyol projeleri yap-işlet-devret (YİD) yöntemiyle ihale edilmişti.

Söz konusu projelere, devlet araç geçiş garantisi verdi. Geçişler, döviz olarak belirlendi. Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması halinde aradaki farkı devlet vatandaştan aldığı vergiler ile ödüyor.

Peki, geçiş garantisi için yapılacak ödemeler nasıl hesaplanıyor?

Garanti ödemelerinde, ilgili yılın 2 Ocak dolar kuru esas alınıyor. Bu kur üzerinden hesaplama yapılıyor ve ödemeler izleyen yılın nisan ayında gerçekleştiriliyor.

İşte net rakam!


Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre Ankara, söz konusu projelere 2018 yılı için “garanti” kapsamında yapılacak ödemelere ilişkin hesaplamalarını tamamladı. 2 Ocak 2018 kuru esas alındı. Buna göre, gelecek hafta ya da en geç sonraki hafta köprü ve otoyol projelerine, toplam 3 milyar 650 milyon TL ödeme yapılacak.

İstanbul’da taksi ücretlerine yüzde 25, minibüse yüzde 20 zam