Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: 6 büyüklüğünde deprem bekliyorum

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: Denizli’de 6 büyüklüğündeki depremin yıkıcı etkisi 7 ile 8 arasında gerçekleşmiştir. Önümüzdeki günlerde Kuşadası Körfezi’nde 6 büyüklüğünde bir deprem bekliyorum.

Kuşadası Körfezi’nde saat 11.39’da meydana gelen Richter ölçeğine göre 4.8 büyüklüğündeki deprem 5.1 olarak revize edildi. Saat 14:25’te ise Denizli’nin Bozkurt ilçesinde 6.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Depremin artçı sarsıntıları devam ederken depreme Kuşadası’nda yakalanan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Kuşadası Körfezi’nde 6 büyüklüğünde yıkıcı olmayan bir deprem beklentisi olduğunu açıkladı.


Kuşadası’nın yanı sıra Seferihisar, Selçuk ve Menderes ilçeleri ve mahalleleri ile Yunanistan’ın Sisam adasında da hissedilen depremin ardından Kuşadası Körfezi’nde en büyüğü 3.5 olmak üzere pek çok artçı sarsıntı meydana geldi.

Ardından saat 14:19’da Denizli’nin Bozkurt ilçesi Mecidiye köyünde 4.1 büyüklüğünde, sonradan “öncü” olduğu düşünülen bir deprem meydana geldi. Tam 6 dakika sonra aynı yerde 6 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşti. Bölgede yıkılan binalar olduğunu ve enkaz altında kalanlar olduğu belirtildi.


Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan açıklama yaptı: 6 büyüklüğünde deprem bekliyorum

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan açıklama yaptı: 6 büyüklüğünde deprem bekliyorum
Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan

Kuşadası’nda tatil yaptığı sırada depreme yakalanan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, yaşanan depremi değerlendirdi.

Depremin Kuşadası-Pamucak ve Ahmetbeyli üçgeninde meydana geldiğini ve büyüklüğünün 5.1 olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ercan şöyle konuştu:

“Bugün 11.39’da Kuşadası-Pamucak Körfezi içinde, Ahmetbeyli yerleşimin 5 km güneyinde, 5 ile 18 km arası bir derinde küçük bir deprem olmuştur. Bulunduğum Kuşadası Nazilli sitesinde deprem yaklaşık 4 ile 5 saniye sürmüş, çok az sallanmıştır. Deprem, Selçuk, İzmir, Bostancı, Karşıyaka, Çiğli, Alsancak, Basmane, Göztepe, Narlıdere, İnciraltı, Urla’da duyulmuştur. Deprem Büyük Menderes , düşey atımlı kırıklarının Kuşadası körfezi içindeki uzantısı üzerinde olmuştur. Sözü edilen kırık etkindir. Özellikle Seferihisar-Sisam kuzeyi arasında yaklaşık M6 dolayında bir deprem gelecekte üretmesi beklenir. Bu büyüklükte olsa bile yıkıcı olması beklenmez.”

İzmir Karaburun depremini 2 ay önceden tahmin etmişti


Prof. Dr. Ahmet Ercan, daha önce yaptığı açıklamada “Midilli-Foça-Karaburun üçgenindeki fay hatları çok diri. Midilli güney bölgesinde 7.2’lik bir deprem sürpriz olmaz. Bu da İzmir’de 6.4’lük etki yapar. Özellikle İzmir’in kuzey bölgesi bu depremden çok etkilenir. İzmir, kentsel dönüşüm için bir an önce hareket etmeli” uyarısında bulunmuştu. Ardından İzmir Karaburun’da 6.2 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

Deprem uzmanından vatandaşa uyarı: Yeni depremler olabilir!