Putin’den Erdoğan’a: Helikopteri alırsanız, makam arabasını hediye ederim

Erdoğan, Putin’in makam arabasını incelerken, Putin “8 milyon dolar değerindeki bu helikopteri alırsanız, makam arabasını hediye ederim” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünkü İdlib zirvesi önce Jukovski kentinde MAKS-2019 Havacılık Fuarı’nı açtı.

İki lider beraberindeki heyetle stantları gezerken, Erdoğan, Putin’in yerli üretim makam aracını inceledi.


Kremlin muhabiri Dmitri Smirnov, Telegram’dan yaptığı paylaşımda, Erdoğan’ın ‘Aurus’ makam aracının fiyatını sorduğunu yazdı. Buna göre; Erdoğan, Putin’den 18 milyon ruble (yaklaşık 1.6 milyon Türk lirası) yanıtını alınca “Düşüneceğim” yanıtını verdi.

Dmitriy Smirnov adlı bir başka Rus gazeteci ise, Erdoğan’ın “Ne zaman yapıldı” diye sorduğunu yansıtan bir videoyu Twitter hesabından paylaştı.

erdoğan putin helikopter pazarlığı

Smirnov’un aktardığına göre; Putin ile Erdoğan arasında ilginç bir konuşma daha yaşandı.

Rus lider, fuarda sergilenen ve başkanlık aracındaki gibi geniş bir oturma alanına sahip 8 milyon dolar değerindeki helikopteri satın alırsa, makam aracını Erdoğan’a hediye edeceğini söylüyor.

Bu sırada gülüşmeler yaşanırken, Erdoğan’ın “Okay”, Rus heyetinden biri ya da tercümanın ise Rusça olarak “Tamam, anlaştık” dediği duyuluyor.

Erdoğan, Putin’e dondurma ısmarlattı

erdoğan putin dondurma

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ziyaretinde gezdiği havacılık fuarında Putin’e dondurma ısmarlattı. Erdoğan dondurma tezgahı önünde Putin’e ‘Benim parayı da veriyorsun değil mi’ diye sordu. Putin’den “Tabi ki sen misafirimsin“ yanıtını aldı. İki lider birlikte dondurma yediler.


210 ruble tutan dondurma ücretini ödeyen Putin, dondurma satıcısına 5 bin ruble uzatarak paranın üstünü “havacılığın gelişimine bir destek” olarak heyetteki Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov’un almasını istedi. Bu sözler heyette gülüşmelere yol açtı.

İBB: Erdoğan 4 yıl 7 aylık görev süresinde 302 gün izin yapmış