Yargı Reformu Strateji Belgesi: 9 amaç, 63 hedef, 256 faaliyet

Adalet Bakanı Gül: Ekim ayında Meclis açıldığında ilk gündem maddesi, Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin hayata geçmesi olacaktır.

Yargı Reformu Strateji Belgesi: 9 amaç, 63 hedef, 256 faaliyet
Yargı Reformu Strateji Belgesi: 9 amaç, 63 hedef, 256 faaliyet

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 11. Büyükelçiler Konferansı kapsamında düzenlenen oturumda konuştu. Meclis’e gelmesi beklenen Yargı Reformu Strateji Belgesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Gül; “Ekim ayında Meclis açıldığında ilk gündem maddesi, Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin hayata geçmesi olacaktır.” dedi.

Düşünce ve ifade özgürlüğünün genişletilmesi ve yargıya güvenin artırılması

Yargı Reformu, düşünce ve ifade özgürlüğünün sınırlarının genişletilmesi, yargıya güvenin arttırılması gibi hedefler içeriyor. Gazeteciler başta olmak üzere cezaevindeki birçok ‘düşünce suçlusu’ da özgürlüklerine kavuşmak için paketin bir an önce yasalaşmasını bekliyor.


9 amaç, 63 hedef, 256 faaliyet

Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde 9 amaç, 63 hedef ve 256 faaliyet yer alıyor. Yargı Reformu’daki 9 amaç şu başlıklar altında sıralanıyor:


  1. Hak ve özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesi
  2. Yargı bağımsızlığı, tarafsızlığı ve şeffaflığının geliştirilmesi
  3. İnsan kaynaklarının nitelik ve niceliğinin artırılması
  4. Performans ve verimliliğin artırılması
  5. Savunma hakkının etkin kullanımının sağlanması
  6. Adalete erişimin kolaylaştırılması ve hizmetlerden memnuniyetin artırılması
  7. Ceza adaleti sisteminin etkinliğinin artırılması
  8. Hukuk yargılaması ile idari yargılamanın sadeleştirilmesi ve etkinliğinin artırılması
  9. Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin yaygınlaştırılması

Çavuşoğlu: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceliği yargı reformu

Aynı oturumda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Yargı Reformu gibi önemli reformların hayata geçirilmesi şu anda Cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip Erdoğan’ın) liderliğinde hükümetimizin, kabinemizin önceliğidir.” diye konuştu.

Metin Feyzioğlu: Bir an önce yasalaşması lazım

Yargı Reformu paketinin bir an önce çıkması gerektiğini belirten Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Metin Feyzioğlu, konuyla ilgili yaptığı son açıklamada şöyle konuşmuştu:


“F-35’lerdeki haksızlıklarını, S-400’deki haklılığımızı ABD ve Avrupa kamuoylarına anlatmak istiyorsak Türkiye’nin hukuk devleti olduğunun imzasını attığımız bu paketin, bu reform sürecinin muhakkak suratle bir an önce kanunlaşmaya başlaması lazım. Bunun bu ay kanunlaşmaya başlaması lazım. Bu ay üzerimize ABD’den çok geldiklerine göre cevabı da bizim bu ay vermemiz gerekiyor” demişti.

Feyzioğlu: Yargı reform paketi gerçekleşirse AB standartlarının da üzerine çıkıyoruz