Yargı Reformu Strateji Belgesi: 9 amaç, 63 hedef, 256 faaliyet

Adalet Bakanı Gül: Ekim ayında Meclis açıldığında ilk gündem maddesi, Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin hayata geçmesi olacaktır.

Yargı Reformu Strateji Belgesi: 9 amaç, 63 hedef, 256 faaliyet
Yargı Reformu Strateji Belgesi: 9 amaç, 63 hedef, 256 faaliyet

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 11. Büyükelçiler Konferansı kapsamında düzenlenen oturumda konuştu. Meclis’e gelmesi beklenen Yargı Reformu Strateji Belgesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Gül; “Ekim ayında Meclis açıldığında ilk gündem maddesi, Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin hayata geçmesi olacaktır.” dedi.

Düşünce ve ifade özgürlüğünün genişletilmesi ve yargıya güvenin artırılması

Yargı Reformu, düşünce ve ifade özgürlüğünün sınırlarının genişletilmesi, yargıya güvenin arttırılması gibi hedefler içeriyor. Gazeteciler başta olmak üzere cezaevindeki birçok ‘düşünce suçlusu’ da özgürlüklerine kavuşmak için paketin bir an önce yasalaşmasını bekliyor.


9 amaç, 63 hedef, 256 faaliyet

Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde 9 amaç, 63 hedef ve 256 faaliyet yer alıyor. Yargı Reformu’daki 9 amaç şu başlıklar altında sıralanıyor:


  1. Hak ve özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesi
  2. Yargı bağımsızlığı, tarafsızlığı ve şeffaflığının geliştirilmesi
  3. İnsan kaynaklarının nitelik ve niceliğinin artırılması
  4. Performans ve verimliliğin artırılması
  5. Savunma hakkının etkin kullanımının sağlanması
  6. Adalete erişimin kolaylaştırılması ve hizmetlerden memnuniyetin artırılması
  7. Ceza adaleti sisteminin etkinliğinin artırılması
  8. Hukuk yargılaması ile idari yargılamanın sadeleştirilmesi ve etkinliğinin artırılması
  9. Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin yaygınlaştırılması

Çavuşoğlu: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceliği yargı reformu

Aynı oturumda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Yargı Reformu gibi önemli reformların hayata geçirilmesi şu anda Cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip Erdoğan’ın) liderliğinde hükümetimizin, kabinemizin önceliğidir.” diye konuştu.

Metin Feyzioğlu: Bir an önce yasalaşması lazım

Yargı Reformu paketinin bir an önce çıkması gerektiğini belirten Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Metin Feyzioğlu, konuyla ilgili yaptığı son açıklamada şöyle konuşmuştu:


“F-35’lerdeki haksızlıklarını, S-400’deki haklılığımızı ABD ve Avrupa kamuoylarına anlatmak istiyorsak Türkiye’nin hukuk devleti olduğunun imzasını attığımız bu paketin, bu reform sürecinin muhakkak suratle bir an önce kanunlaşmaya başlaması lazım. Bunun bu ay kanunlaşmaya başlaması lazım. Bu ay üzerimize ABD’den çok geldiklerine göre cevabı da bizim bu ay vermemiz gerekiyor” demişti.

Feyzioğlu: Yargı reform paketi gerçekleşirse AB standartlarının da üzerine çıkıyoruz


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.