YPG PYD, Türkiye – Suriye sınırından çekilmeye başladı

AFP ve Reuters haber ajansları, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG/PYD’nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Türkiye sınırından çekilmeye başladığını duyurdu.

ypg pyd sgd türkiye suriye sınırından çekilmeye başladı

İngiliz Reuters haber ajansının duyurduğuna göre; terör örgütü YPG, Suriye’nin kuzeyindeki bazı noktalardan (Tel Abyad ve Resulayn) güçlerini ve ağır silahlarını çekti.

PKK bağlantılı güçlerin Suriye’nin Türkiye sınırından çekilme kararının Ankara ile Washington arasında süren görüşmeler kapsamında gerçekleştiği belirtildi.


Habere göre; YPG güçleri, Türkiye-Suriye sınırı boyunca 5-14 kilometrelik hattan çıkacak.

ABD ile Türkiye iki hafta önce Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölge konusunda mutabakata varmıştı.

Taraflar, güvenli bölgenin koordinasyonu ve yönetimi için Türkiye’de müşterek harekat merkezi kurmuş ve merkez, hafta sonu itibarıyla tam kapasite faaliyete başlamıştı.

sdg ypg pyd pkk türkiye suriye sınırından çekilmeye başladı

ABD aracılık ediyor iddiası

Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) elebaşlarından Mazlum Abdi, ABD ile Türkiye arasındaki görüşmelere dolaylı yollardan dahil olduklarını öne sürmüştü.

Bu yılın başından itibaren ABD ile Türkiye arasında gerçekleştirilen görüşmelerde terör örgütü SDG’nin görüşlerinin de ele alındığını iddia eden Abdi, “Amerikalıların arabulucu rolü oynadığını” aktarmıştı.

ABD ile Türkiye’nin kamuoyuna açıkladığı üç maddenin, tüm tarafların üzerinde mutabık kaldığı bir temel olduğunu savunan Abdi, ancak hâlâ çok sayıda detay üzerinde görüşmelerin sürdüğünü söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye sınırını temizleme kararlılığımızı kimse test etmesin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı konuşmada; “Suriye sınırını temizleme kararlılığımızı kimsenin test etmeye çalışmayacağını ümit ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.


Rusya’ya gideceğini belirten Erdoğan, “35 yıldır saldırıların merkezi olarak kullanılan bölgeleri kalıcı şekilde güvenli hale getirmek için hareket ediyoruz. Pençe harekatlarının sebebi bu. Doğu Akdeniz’deki çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Kimse bizi oralarda engelleyemez, engelleyemeyecektir” diye konuştu.

İdlib gerilimi: Kaçanlar akın akın Türkiye sınırına geliyorlar!