Barış Pınarı Harekatı yeni görüntüleri MSB tarafından paylaşıldı

Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı kapsamında bazı görüntüleri paylaştı. PKK/PYD-YPG’li teröristlere ait Doçka uçaksavar monteli aracın, Hava Kuvvetlerimiz tarafından isabetle vurulduğu görülüyor. Bir başka görüntüde savaş uçaklarımızın gece uçuşlarından bir kısım yer alıyor. Bugüne kadar Suriye’de 14 köy teröristlerden temizlendi, 342 terörist etkisi hale getirildi.

342 terörist etkisiz hale getirildi

Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki terör hedeflerine yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı planlandığı şekilde devam ediyor.

9 Ekim günü saat 16.00’da başlayan harekatta bugüne kadar 342 terörist etkisiz hale getirildi.


Tel Abyad’daki El Yabse, Tel Fander, Müşeyrfe, Dedat, Bir Aşık, Hamidiye, Berzan, Cüdeyde ve Gısas ile Rasulayn’daki Kişto ve Aşağı Kişto köyleri dün YPG/PKK’lı teröristlerden temizlenmişti. Gün içinde Rasulayn ilçesinin batısındaki Asfar Neccar ve Tel Halef köyleri de YPG/PKK’lı teröristlerden arındırılmıştı.

suriye 14 köy temizlendi

Tel Abyad ilçesindeki Halave köyünün de terörden arındırılmasıyla terör örgütünden kurtarılan köylerin sayısı 14 oldu.

Hulusi Akar: Her türlü hassasiyet gösterilmektedir

Hulusi Akar: Her türlü hassasiyet gösterilmektedir

Barış Pınarı Harekatı’nın, BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan ‘Meşru Müdafaa Hakkı’, Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik kararları çerçevesinde yürütüldüğünü anlatan Bakan Akar şöyle konuştu:

— Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmaktadır. Sivil, masum kişilerin ve harekat bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost, müttefik ülke unsurlarının ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.


Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından yapılan paylaşımda Barış Pınarı Harekatı ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Barış Pınarı Harekâtı’nda İHA’larımız tarafından tespit edilen PKK/PYD-YPG’li teröristlere ait Doçka uçaksavar monteli araç, Hava Kuvvetlerimiz tarafından tam isabetle vuruldu.”

barış pınarı harekatı harita

“Başladığımız faaliyeti alnımızın akıyla tamamlayacağız”

Türkiye’nin IŞİD’e karşı göğüs göğüse çarpışan tek NATO ve koalisyon ülkesi olduğunun altını çizen Bakan Akar, Fırat Kalkanı Harekatı ile 3 binden fazla IŞİD’linin etkisiz hale getirdiğini anımsattı.

Bakan Akar, Barış Planı Harekatı’nın planlandığı şekilde başarıyla devam ettiğini belirterek şöyle konuştu:


— Sadece ülkemizin ve milletimizin güvenliğine değil, aynı zamanda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hristiyanlar ve Yezidiler, Keldaniler gibi diğer dini ve etnik grupların da güvenliğine çok büyük önem atfediyoruz. Başladığımız faaliyeti inşallah alnımızın akıyla başarıyla tamamlayacağız. Harekat planladığımız şekilde başarıyla devam ediyor. Şu ana kadar 342 terörist etkisiz hale getirildi.

Trump Türkiye’ye yaptırım kararnamesini imzaladı