Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Pence’i kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve beraberindeki heyeti Beştepe’de kabul etti.

 

Erdoğan pence

Türkiye’nin Suriye’ye başlattığı Barış Pınarı Harekâtı birinci haftasını doldururken ABD, Türkiye’ye operasyonu sonlandırma ve ateşkes çağrısı yapmak için Ankara’ya iki ayrı heyet gönderdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey dün Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüşürken bugün de ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştü.


GÖRÜŞMEDE İLK DİYALOG

Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Pence'i kabul etti

Erdoğan ile tokalaşan Pence, “Beni kabul ettiğiniz teşekkür ediyorum.” dedi. Pence’nin sözlerinin çevirisini ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptı.

Jeffrey de Türkçe “Merhaba Sayın Cumhurbaşkanı, nasılsınız?” diye sordu, Erdoğan’ın “Sağ olun, sizler nasılsınız?” sorusuna da “Çok iyiyim, sağ olun efendim.” karşılığını verdi.

Kabulün ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.


Bu arada ziyaretten önce Fox’a konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Amacımız Türkiye ile ilişkileri koparmak değil” dedi. Suriye’nin kuzeyinde ateşkese ihtiyaç olduğunu dile getiren Pompeo, istikrarsızlıktan Erdoğan’ı sorumlu tuttu.

Trump’ın mektubuna siyasilerden tepki: Tarihimizin en ezik dış politikası