Erdoğan, İlker Başbuğ’un Yüce Divan’da yargılanmasına izin vermedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan yetkisini kullanarak Genelkurmay eski başkanı İlker Başbuğ’un Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) yargılanmasına izin vermedi. AYM’nin kısa sürede dosyayla  ilgili kararını açıklaması bekleniyor.

Erdoğan, İlker Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanmasına izin vermedi

İlker Başbuğ’un avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin dosya üzerinden inceleme yapacağını belirterek bir iki saat içinde kendilerine açıklamanın gelebileceğini belirtti.

Bu arada Anayasa Mahkemesi kaynakları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yasadan gelen ‘Genelkurmay başkanlarını yargılamaya izni vermeme yetkisini’ kullanarak bunu bildirdiğini ifade etti.


AYM gündemine almıştı

Aralarında İlker Başbuğ’un da bulunduğu 235 sanık geçen temmuz ayında görülen FETÖ kumpası Ergenekon davasının karar duruşmasında beraat etmişti. Anayasa Mahkemesi, 31 Ekim Perşembe günü Genel Kurul gündemine, Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ’un Yüce Divan yargılamasını almıştı.

İlker Başbuğ yeniden yargılanma sürecinde Meclis’i işaret etmişti


İlker Başbuğ, Ergenekon kumpasında yargı süreciyle ilgili “Burada kimse af istemiyor. Benim zaten Yüce Divan’da yargılanmam lazım. Ama bunun ötesinde çok ciddi mağduriyetler var. Yapılacak bir düzenlemeyle yeniden tutuksuz yargılama yolu açılmalıdır. Bunu yapacak olan Meclis’tir.” demişti. (Sözcü)

İstanbul Valiliği’nin Suriyeli mülteciler için verdiği süre doldu!