Instagram estetik operasyon ile ilgili filtreleri kaldırıyor!

Fotoğraf paylaşım platformu Instagram, estetik operasyonla ilişkili bütün artırılmış gerçeklik (AR) filtrelerini kaldıracağını açıkladı. Gerekçe; insanların akıl ve ruh sağlığını korumak.

Instagram estetik operasyon ile ilgili artırılmış gerçeklik filtreleri kaldırıyor!
Instagram estetik operasyon ile ilgili filtreleri kaldırıyor!

İnsanları dolgu, dudak dolgusu ya da yüz kaldırma operasyonu yaptırmış gibi gösteren bütün artırılmış gerçeklik efekt ve filtrelerin kaldırılacağı aktarıldı.

Bir araştırmaya göre yüzleri değiştiren filtreler, insanların görünümleriyle ilgili olumsuz hissetmelerine yol açabiliyor.


Instagram’ın sahibi olan Facebook, yaptığı duyuruda bu adımın insanların akıl ve ruh sağlığını korumak için atıldığını belirtti.

Şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, politikalarını gözden geçirdiklerini, insanların filtreleri aracılığıyla kendilerini iyi hissetmelerini istediklerini söyledi.

Instagram estetik operasyon ile ilgili tüm filtreleri kaldırıyor

instagram güzellik uygulamaları

Bu süreç boyunca da estetik operasyon ile ilişkili bütün filtrelerin kaldıralacağı; bu filtrelere dair onay sürecinin durdurulacağı ve bu yöndeki yeni efektlerin uygulamaya girmeyeceği belirtildi.

Ağustos ayında yapılan bir güncelleme ile Instagram kullanıcılarının kendi görsel efektlerini yaratmasına izin vermişti.

Plastica gibi çok sayıda popüler filtre, estetik operasyonların aşırı etkilerini insanların yüzlerine uyguluyordu.


‘Estetik ameliyatı eleştiriyordu’

FixMe adındaki filtre ise bir estetik cerrahın hastasının yüzünde nasıl işaretlemeler yaptığını gösteriyor.

fixme instagram güzellik uygulamaları
Instagram estetik ve güzellik uygulamaları

Bu filtrenin yaratıcısı Daniel Mooney, BBC’ye yaptığı açıklamada, FixMe’nin aslında bir estetik müdahale eleştirisi getiren bir uygulama olduğunu, bu sürecin işaretlemeler ve morluklarla insanı olumsuz bir görünüme soktuğunu göstermek istediğini söyledi.

Mooney, amacının ‘mükkemmel bir görüntü’ yaratmak olmadığını, tam tersine ‘mükemmeliğin’ çok abartılan bir şey olduğunu göstermek istediğini ifade etti.

Mooney aynı zamanda Instagram’da takip edilen çok sayıdaki hesabın estetik operasyon yaptırmış insanlardan oluştuğunu, o yüzden bu filtreleri kaldırmanın çok da bir işe yaramayacağını belirtti.

14 yaşındaki kız Instagram’daki görüntüleri gördükten sonra intihar etmişti

Şubat ayında Instagram, insanların kendilerine zarar verdiğini gösteren bütün görselleri platformdan kaldıracaklarını açıklamıştı; bunun gençleri ve hassas ve kırılgan insanları zora sokabileceğini söylemişti.


Bu karar 2017 yılında 14 yaşındaki Molly Russell’ın Instagram’da bu şekildeki görüntüleri gördükten sonra intihar etmesinin ardından gelmişti.

Joker: Bir isyanın biyografisi