Aksaray’da bir ilkokulda veliler otizmli öğrencileri yuhaladı

Aksaray’da bir ilkokulda veliler, okulda eğitim gören otizmli öğrencileri yuhalayarak sınıflarının kapatılmasını talep ettiği iddia edildi. Okulun çıkış saatinde bir araya gelen veliler, otizmli çocukları yuhaladı. MEB, yuhalanma haberinin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Otizmli bir öğrenci velisi, çocukların otizmli ve normal olarak ayrıştırıldığını ve farklı kapılar ve bahçeleri olduğunu belirtti.

Aksaray‘daki Mehmetçik İlkokulu’nda otizmli çocuklarla aynı binada eğitim gören diğer çocukların velilerinin, otizmli çocuklara karşı eylem yaptığı iddia edildi.

Velilerin otizmli çocukların kendi çocukları ile aynı okulda eğitim görmesine karşı çıktığı ve okul müdürünün de bu eylemi desteklediği öne sürüldü.

“Hiç düşündünüz mü siz yuhalarken içerideki otizmli çocuklar ne düşündü?”

Otizmli bir öğrencinin velisi ise isyan etti. Veli, “Bu nasıl bir kandırmacadır, normal öğrencilerin gönderilmesi mümkün mü?” diye sordu ve şunları söyledi:

“Oraya normal çocuklarının ellerinden tutup ‘Otizmli çocukları istemiyoruz’ diyerek slogan atan ailelere sormak istiyorum; o çocuklar sizin çocuklarınız olsaydı ne yapacaktınız? Hiç düşündünüz mü siz orada toplanıp, eylem yaparken içerideki otizmli çocuklar ne düşündü?”

Aksaray bir ilkokulda veliler otizmli öğrencileri yuhaladı
Aksaray’da bir ilkokulda veliler otizmli öğrencileri yuhaladı

Anadolu Otizm Federasyonu (ANOFED) ise şu açıklamayı yaptı:

MEB: Gerçeği yansıtmıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, olayla ilgili soruşturma başlattı. Aksaray Valiliği’nden yapılan açıklamada da şu ifadeler kullandı:

“Özel eğitim öğrencileri burada 5 yıldır öğretimlerine devam etmektedirler. Bazı medya organlarında yayımlanan ‘Aksaray’da otizimli çocuklar yuhlandı’ haberi gerçeği yansıtmamakta olup, çocuklar okullarında normal öğretimlerine devam etmektedirler.

2020 yılı yatırım programında 12 derslikli bir Özel Eğitim Okulu planlanmış olup, konuyla ilgili gerekli inceleme başlatılmıştır.”

Tohum Otizm Vakfı farkındalık videosu paylaştı

Diyanet’in aile temalı videosuna cinsiyetçilik eleştirisi