Erdoğan: Gazi, ülkeyi parlamenter sistemle mi yönetti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili “Acaba Gazi, parlamenter sistemle mi yönetmişti ülkeyi?” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık sistemi tartışmasıyla ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı. Partisinin Grup toplantısından konuşan Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden rahatsız olanlar var bunu biliyorum. Diyorlar ki, ‘Bu, bizim geleneğimize ters bir yapı.’ Yeri geliyor diyorlar ki, “Biz Atatürk’ün partisiyiz.” Acaba Gazi, parlamenter sistemle mi yönetmişti ülkeyi? “ şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Türkiye’nin başarılarının belirginleştiği 2013’den itibaren kesintisiz bir saldırı sürecini hep birlikte yaşadık. Gezi olayları döneminde mantıkla izahı olmayan bir kampanya başlatıldı. Bu vandallara eyvallah etmedik ve sokakları onlardan temizledik. Ardından FETÖ’nün 17 Aralık emniyet ve yargı girişimiyle hükûmetimize ilk darbesi geldi. Çukur eylemleri meydana geldi, bunu da boşa çıkardık. Her girdiğimiz seçimden birinci parti olarak çıkmaya da bu sırada devam ettik. Bu defa doğrudan silaha başvurdular. 15 Temmuz darbe girişimi dünya demokrasi tarihinin en şanlı direnişi olarak kayıtlara geçmiştir. Türkiye’yi terör örgütleri vasıtasıyla kuşatmaya çalışanlara yanıtımızı teröristlerin dorudan inlerine girip tepeleyerek verdik.”


Erdoğan: Gazi, ülkeyi parlamenter sistemle mi yönetti?
Erdoğan: Gazi, ülkeyi parlamenter sistemle mi yönetti?

“Eski dönemin vesayet ününü kesintisiz eğitim ününü bir yana bırakarak 12 yıllık kademeli zorunlu eğitime geçtik. Kat sayı eğitimi başta olmak üzere gençlerimizin haksızlığa uğradığı uygulamalara son verdik. Meslek ve imam hatip liselerini yeniden cazip hale getirdik. Öğretmen sayısını 652 bin ilave ile 947 bine yükselttik. ”

“2020 Ocak ayı itibariyle lisans öğrencilerimizin öğrenim kredisi veya bursu bu rakamlar 500 liradan 550 liraya çıkıyor. Bu rakam biz hükümete geldiğimizde 45 liraydı. Yüksek lisansta 1100 lira, doktorada 1600 lira olarak uygulanacak.”


“Hastane ve diğer yataklı tedavi kuruluş sayımızı 5 bin 500 düzeyine çıkardık. Hastane nitelikli yatak sayısını 145 bine yaklaştırdık. Doktor sayımızı 161 bine yükselttik.”

“Rahmetli Savaş Ay’ın programını hatırlayın. Hastanelerimizin halini hatırlayın. Afedersiniz o galoşları tekrar tekrar sattıkları dönemleri hatırlayın. Banyolarda tuvaletlerde adeta çöp sepetlerinde kanlı serum hortumlarının olduğu dönemleri hatırlayın. Buralarda hastaların tedavi edildiği dönemleri hatırlayın. Bu Bay Kemal işte buralardan geldi. Bundan bir şey olmaz. Bu ülkenin sağlını buna teslime dildi ama maalesef sağlıksız bir Türkiye ortaya çıkardı. Çoğu kaporta motordan ibaret 600 küsür ambulans devralmıştık. Bugün her biri en ileri donanıma sahip 5 bin küsür ambulansa sahip bir Türkiye var.


Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ülkemize bıraktığımız en önemli hazinemiz olacaktır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden rahatsız olanlar var bunu biliyorum. Diyorlar ki, ‘Bu, bizim geleneğimize ters bir yapı.’ Yeri geliyor diyarlar ki, “Biz Atatürk’ün partisiyiz.” Acaba Gazi, parlamenter sistemle mi yönetmişti ülkeyi? Dünyada şu anda gelişmiş ülkelere baktığınızda ya bakıyorsunuz başkanlık sistemi, ya bakıyorsunuz yarı başkanlık sistemi. Bunlar önde gelen sistemler arasında yer alıyor.

Erdoğan: Merkez Bankası Başkanını görevden aldık çünkü laf dinlemiyordu