Fitch Ratings ve Moody’s’den Türkiye için olumlu açıklamalar

7 yıl aradan sonra kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye ekonomisine ilişkin olumlu bir değerlendirme yapmasının ardından Moody’s de Türkiye ekonomisinde toparlanma sinyalleri olduğunu açıkladı. Moody’s’e göre Türkiye 2019 yılını daralarak değil büyüyerek tamamlayacak.

Fitch Ratings ve Moodys Türkiye için olumlu açıklamalar

Moody’s’den yapılan Türkiye açıklamasında özetle şu bilgiler yer aldı:

• Türkiye ekonomisinin 2019’da yüzde 0.2, 2020 ve 2021 yıllarında ise yüzde 3 büyümesi bekleniyor.


• Türkiye’de büyüme ivmesi önceden beklenenden daha hızlı şekilde gerçekleşiyor.

• Türkiye’de büyüme ivmesinin iyileşmesinde büyüme dostu mali politikalar etkili.

• G-20 ekonomilerinin 2019 ve 2020 yıllarında yüzde 2.6 büyümesi bekleniyor.

Fitch, 7 yıl aradan sonra ilk kez iyi bir şey söyledi

Fitch Ratings’ten yapılan açıklamada, Türkiye’nin kredi notunun “BB-” olduğu, görünümünün ise “negatif”ten “durağan”a revize edildiği bildirildi.

Fitch’in görünümü ‘negatif’ten ‘durağan’a revize etmesi önemli. Kurum, Kasım 2012’den beri Türkiye’nin kredi notunu indiriyor görünümleri de ya düşürüyor ya da olduğu seviyede bırakıyordu.

Türkiye ekonomisinin dengelenme konusunda ilerleme kaydettiği belirtilen açıklamada, temmuz ayından beri aşağı yönlü risklerde bir rahatlama olduğu kaydedildi.

“Yaptırımların kaldırılması önemli”

Açıklamada, bu rahatlamalara gerekçe olarak, cari işlemler dengesinin iyileşmesi, döviz rezervlerinin artması, ekonomik büyümenin devam etmesi, enflasyonun düşmesi, faiz oranlarının aşağı çekilmesine rağmen Türk Lirası’nın değer kazanması, daha destekleyici küresel finansman koşullarının oluşması ve ABD’nin Suriye ile ilgili Türkiye’ye yönelik aldığı yaptırım kararının kaldırılması gösterildi.


Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası dolar/TL’de son rakamlar

Dün küresel piyasalarda dolara olan talebin artmasıyla 5,7819’a kadar yükselen dolar/TL, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’da gerçekleştirdikleri görüşme sonrası düşüşe geçerek günü yüzde 0,71 artışla 5,7379’dan tamamladı.

erdoğan trump nyt

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin ardından; ABD ile 100 milyar dolarlık ikili ticaret hedefine bağlılıklarını tekrarladıklarını; her türlü bürokratik engelleme girişimine rağmen Türk-Amerikan ilişkilerini ilerletme noktasındaki kararlılıklarını teyit ettiklerini belirterek; “İnşallah iki lider olarak ikili münasebetlerimizi tekrar rayına oturtacağımıza inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile “çok harika ve verimli” bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi. Türk ve Amerikalı yetkililerin F-35 krizinin çözümü konusunda yoğun bir şekilde çalıştıklarını dile getiren Trump, “Umuyorum ki bu durumu çözebiliriz.” dedi.


Türkiye ile ABD arasındaki diplomatik ilişkiler konusunda sağlanan ilerleme sonrası dün ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, 1915 Ermeni olaylarının Senato tarafından “soykırım” olarak tanınmasını öngören bir karar tasarısının oylanmasını bloke etti.

Analistler, Erdoğan ve Trump’ın açıklamaları ile Graham’ın adımı birlikte değerlendirildiğinde, Türkiye ile ABD arasındaki diplomatik ve ticari ilişkiler konusundaki iyimserliğin arttığını ifade etti.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de dün yaptığı sunumda para politikasına ilişkin yeni bir ipucu vermediğini belirten analistler, Powell’ın konuşmasında, enflasyon ve istihdamdaki pozitif görünüme vurgu yaparken, faiz indirimleri ve diğer alınan para politikası kararlarının etkilerini takip edeceklerini dile getirdi.

Analistler, bugün yurt içinde sanayi üretimi, yurt dışında Almanya’da 3. çeyrek GSYH, İngiltere’de perakende satışlar, Avro Bölgesi’nde 3. çeyrek GSYH, ABD’de Üretici Fiyat Endeksi ve haftalık işsizlik başvuruları verilerinin izleneceğini kaydetti.


Teknik açıdan dolar/TL’de 5,74’ün altında kapanış olması durumunda 5,70’in destek konumuna geleceğini ifade eden analistler, 5,7850’nin direnç konumunda bulunduğunu belirtti. (FOREKS)

Erdoğan Trump görüşmesi: Trump’tan Erdoğan’a: Onun büyük hayranıyım