9 ayda 3,3 milyon kişi elektrik borcunu ödeyemedi!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yılın ilk dokuz ayında 3 milyon 356 bin abone hakkında elektrik borcunu ödeyemediği için işlem yapıldığını açıkladı.

9 ayda 3,3 milyon kişi elektrik borcunu ödeyemedi!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yılın ilk dokuz ayında borcunu ödeyemediği için 3 milyon 356 bin elektrik abonesi ile 710 bin 364 doğalgaz abonesi hakkında işlem yapıldığını açıkladı.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan fahiş zamlara dikkat çekti. Bakan Dönmez’e “Kış aylarında da elektrik ve doğalgaza zam yapılacak mı?” diye soran Demirtaş, son 1 yıl içinde elektrik ve doğalgaz borcunu ödeyemeyen abone sayılarının da açıklanmasını istedi.

Soruyu yanıtlayan Bakan Dönmez, “2019 Ocak-2019 Eylül arasındaki 9 aylık dönemde borcunu ödeyemediği için hakkında işlem yapılan elektrik abonesi sayısı 3 milyon 365 bin 784, doğalgaz abonesi sayısı 710 bin 364’tür” dedi.

Yeni zamlar kapıda mı?

Dönmez, “Elektrik ve doğalgaza yeni bir zam daha yapacak mısınız?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Enerji fiyatları enflasyondan, döviz kurlarından ve petrol fiyatlarından önemli oranda etkilenmektedir. Bu parametrelerde yaşanan gelişmeler ile yatırımlara ve işletme gereklerine bağlı olarak, zaman zaman fiyat ayarlamalarına gidilebilmektedir. Bu kapsamda, düzenlemeye tabi olan tarifelerde mevzuatta belirlenen usul, esas ve dönemlerde olan ayarlamalar yapılmaktadır.”

Bu yanıtı değerlendiren CHP’li Demirtaş, “Kış koşullarının kendisini hissettirdiği bir döneme giriyoruz. Biz yapılan zamların geri alınması gerektiğini söylerken Sayın Bakanın açıklaması yeni zamların habercisi gibi” dedi.

Seçim bitti sözler unutuldu

Hükümetin yerel seçimlerden önce elektrik ve doğalgaza zam yapılmayacağı sözünü verdiğini ama 6 ayda yurttaşların insafsız zamlarla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Demirtaş şöyle konuştu:

“Enerji Bakanı, geçen mart ayında yerel seçimler öncesinde ‘Hem doğalgazda hem de elektrikte önümüzdeki dönemde herhangi bir tarife değişikliği olmayacak, vatandaşımıza hayırlı uğurlu olsun’ dedi ve böyle bir müjde verdi.

AKP’nin birçok yöneticisi de benzer yönde açıklamalar yaptı. Seçimler bitti, ne oldu? Vatandaşa hayırlı ve uğurlu oldu mu? Maalesef olmadı. Elektrik ve doğalgazda zam yağmuru başladı, fahiş ve insafsız zamlar yapıldı.

Seçimden sonra yapılan zamlar yüzde 30’u buldu, son bir yılda yaptığınız zamlar ise yüzde 56’yı buldu. Seçimler bitti, sözler unutuldu. Zamlar yağmur gibi başladı. İşçinin, emeklinin, memurun maaşlarına yüzde 6 zam yapıp elektriğe, doğalgaza yüzde 56 zam yapmak insafsızlık değil de nedir?”

Ekonomik krizin vurduğu dar gelirliye, bu zamlarla bir darbeyi de Enerji Bakanlığı’nın vurduğunu belirten Demirtaş, “Peki sonuç ne oldu? Bu yılın ilk dokuz ayında 3 milyon 365 bin abone elektrik borcunu ödeyemedi. Aynı dönemde, 710 bin 364 abone hakkında da doğalgaz borcunu ödeyemedikleri için işlem yapıldı.

Üstüne üstlük, Enerji Bakanı doğalgazın ucuz olduğunu, fiyatların olması gerekenden daha az olduğunu savunmuş. Dalga geçer gibi… Sayın Bakana sormak lazım; enflasyondan, dövizdeki artıştan işçinin, memurun maaşı kuşa dönüyor. Acaba AKP’li yöneticilerin bundan haberi var mı?” diye sordu.

Doğal gaz ve elektrik faturasını düşürecek 10 tasarruf önerisi