Ankara’da bir öğretmen hakkında ‘Evrim teorisi’ soruşturması

Ankara’da bir İmam Hatip okulunda görev yapan öğretmen “İnsan maymundan gelir” dediği için “dini duyguları aşağıladığı” gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. “Saçının açık olması” nedeniyle suçlandığını söyleyen öğretmen durumu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayet etmek istedi. Ancak ilçe yönetiminden de “Zaten aykırı bir tipe benziyorsun” yanıtını aldı. 

Ankara mamak bir öğretmen hakkında Evrim teorisi soruşturması

Ankara’da bir öğretmen hakkında ‘Evrim teorisi’ soruşturması…

Mamak Şehit Erhan Yıldırım İmam Hatip Ortaokulu’nda görevli resim öğretmeni D. B.’nin derste ‘İnsan maymundan gelir’ dediğini iddia eden bir veli Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) öğretmeni şikâyet etti.


CİMER’e yapılan ihbar sonrasında ‘dini duyguları aşağıladığı’ iddiasıyla öğretmen hakkında soruşturma başlatıldı. İddiaları reddeden öğretmen “Saçının açık olması” ve “okul yönetiminin görüşlerini yansıtmadığı” gerekçeleriyle suçlandığını savunuyor.

İki yıldır görev yaptığı Mamak Şehit Erhan Yıldırım İmam Hatip Ortaokulu müdür ve müdür yardımcısının 16 Aralık 2019 tarihinde “bir velinin şikâyeti var” diyerek yanlarına çağırdığını belirten resim öğretmeni D.B., “Hakkımda şikâyet olduğunu öğrendim. Bir veli ilçe milli eğitim müdürüne de gidip benim ders esnasında dini aşağılayıcı, Kuran-ı Kerim’i aşağılayıcı ifadeler kullandığımı söylemiş” dedi.

İddiaları duymasının ardından öğrencilerle konuştuğunu ve öğrencilerin “Biz derste öyle bir şey duymadık” dediğini aktaran öğretmen D.B. şunları söyledi:

“İdarem bana bilgi vermeden önce şikâyeti yapan öğrenciye, ‘Ben müfettiş çağıracağım. Müfettiş çağırdığımda da ona bunları söyle’ demiş. İlk önce benim ifademi alması gerekirken bunu yapmadan iddiayı ‘fırsat’ olarak görüyorlar. Bunu duyunca müdür yardımcısı (İ.U.) ile görüştüm.  Bana ‘öğrenciye böyle söyledim’ dedi. ‘Gerekeni yaparsınız şikâyet edersiniz’ dedi.”


Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü “Aykırı bir tipe benziyorsun” demiş

Okul yönetiminin “hakkında şikâyet var” sözünün ardından Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gittiğini anlatan öğretmen D.B., burada Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özel’e ‘Benimle ilgili bir şikâyet var ama idarem benim başım açık olduğu için beni bu okul profiline uyduramadıkları için ekmeğimle, öğretmenlik mesleğimle oynamak istiyorlar’ dediğini, Özel’in de ‘Ben idarecilerimin böyle bir şeyin içerisine girmesine izin vermem. Zaten aykırı bir tipe benziyorsunuz’ dediğini aktardı. Resim öğretmeni D.B. bu sözler üzerine okuldaki müdür yardımcısıyla ilgili şikayet dilekçesini bıraktı, ilçe yöneticisini de şikayet edeceğini belirterek ayrıldı.

“Veli gelip fiziksel şiddette bulunabilir”

Okul yönetimini ilçe müdürlüğüne şikâyet etmesinin ardından bir internet sitesinde ‘Çocukları okuldan soğutuyor’ ifadelerinin olduğu haber yayınlandığını belirten öğretmen şunları söyledi:

“Öğrenciler gözünde beni kötü duruma düşürdüler. ‘Kaçtı’ demesinler diye okula geliyorum. Bu insanlar beni bu okulun profiline, kendi bakış açılarına uydurmuyorlar. Bunun nedeni de sarışın ve başımın açık olması. Müdür yardımcım okul bahçesinde kız ve erkek öğrencilerin konuşmasını dahi yasakladı. Öğrenciler gelip bana, ‘Ya hocam biz neden arkadaşlarımızla konuşamıyoruz’ dediklerinde ‘Onlar sizin arkadaşınız. Arkadaşlık çerçevesinde konuşabilirsiniz’ diyorum. Bunun gibi sözler idaremin bilinç yapısına uymuyor. Suç işlediğim hiçbir şey yok.”

Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özel açıklama yaptı

İddiaların taraflarından Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özel, bir öğrenci velisinin öğretmen hakkında şikayetiyle ilgili başvurusunu aldıklarını belirterek, “Bir velimiz bir öğretmenle ilgili şikâyette bulunuyor. Biz de şikâyeti İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirdik. Daha sonra öğretmenimiz de okul yönetiminden şikayetçi oldu. Bunu da il müdürlüğüne bildirdik. Bunun dışında ilçemizle ilgili bir durum yok” dedi.

Öğretmen D.B.’ye “Zaten aykırı bir tipe benziyorsunuz” sözünü söyleyip söylemediği sorumuza ise Özel, “O iddiasını müfettişe söyler geldiği zaman. İlçemizin değerlendirme yapma ve karar verme durumu yok. Ayrıca devlet memurlarının basına demeç verme yasağı var” yanıtını verdi.

“Yönlendirmiş olsam öğrencilerin önceki şikayetlerini de yönlendirmiş olurdum”


Öğrencileri şikâyetin ardından yönlendirdiği iddialarını reddeden müdür yardımcısı İ.U. ise “Yalan. Hiçbir öğrenciyi yönlendirmedim. Yönlendirmiş olsam öncesinden yaparım. Resmi yazı çerçevesi olmadan bilgi veremem. Öğretmen beni şikâyet edebilir umurumda değil. Yönlendirdiği dediği öğrenciler gelsin şikâyet etsin. Öyle bir şey yok. Yönlendirmiş olsam öğrencilerin önceki şikayetlerini de yönlendirmiş olurdum” diye konuştu.

Öğretmenler ve kılık kıyafet


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.