Devlet sanatçıları AKP Genel Merkezi’nde konser verdi

Devlet sanatçıları, Yerel Yönetimler Kadın Şûrası’nın ardından AKP Genel Merkezi’nde konser verdi. Sanatçıların zorla genel merkeze götürüldüğünü iddia eden CHP’li İlgezdi, “Ülkenin parti devletine dönüştüğünün kanıtıdır. Derhal istifa etmeliler” dedi.

Devletin sanatçıları AKP Genel Merkezinde konser verdi yerel yönetimde kadın şurası
Devlet sanatçıları AKP Genel Merkezi’nde konser verdi

Devlet sanatçıları AKP Genel Merkezi’nde konser verdi.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; Ankara Ticaret Odası’nda düzenlenen Yerel Yönetimler Kadın Şurası’nın ardından AKP Genel Merkezi’nde akşam yemeği organizasyonu yapıldı. Yemek sırasında Devlet Halk Dansları Topluluğu, Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ve Devlet Halk Müziği korolarında görevli sanatçıların şarkılar söylediği, dans ettiği iddia edildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Başlı başına bu görevlendirme bile Türkiye Cumhuriyeti’nin bir parti devletine dönüştüğünü göstermektedir. İlerici ve aydın toplumlarda, devlet kadrolarında görev yapan sanatçıların bir siyasi partinin genel merkezinde verilen yemek organizasyonunda zorla ya da gönüllü olarak görevlendirmesi kabul edilemez” diye konuştu.

“Derhal istifa etmeliler”

CHP’li İlgezdi, Türkiye’nin yakın tarihinde sanatın ve sanatçıların toplum nezdinde bu kadar etkisizleştirildiği, basitleştirildiği ve ötekileştirildiği başka bir dönem olmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Bugün siyaset kurumunun sanat üzerinde kurduğu tahakküm radikal biçimde yoğunlaşmıştır. Kolluk, yargı ve siyaset üçgenine sıkıştırılan sanatçıların fikir insanı vasfı erozyona uğratılmıştır. Kültür ve sanatı yok sayan, korolara kadro vermeyen, Devlet Tiyatroları’na sanatçı alımı yapmayan iktidarın devlet imkanlarını kullanarak, devletin sanatçılarını görevlendirmesi liyakatle bağdaşmadığı gibi ahlaki de değildir. Açık çağrımızdır, devlette görevli sanatçıları bir yemekli toplantının figüranı olarak görenler ve görevlendirenler, sanatın ve sanatçının itibarını zedeleyenler derhal istifa etmelidir.”

Şeyha Moza Kanal İstanbul güzergahında arazi toplamış