İmamoğlu: Kanal İstanbul’dan çıkan hafriyatla üç ada oluşturulacak

Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul’dan çıkarılan hafriyatla Marmara’da üç ada oluşturulup üzerine villalar yapılması planlanmış. Her biri 2-3 milyon dolara satılacakmış. Bunlar uluslararası konut fuarlarında tanıtılmış.

Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul dan çıkan hafriyatla üç ada oluşturulacak

Tersane-i Amire’nin 564’üncü kuruluş yıldönümünde Haliç Tersanesi’nde, Şehir Hatları A. Ş Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Deniz Çalıştayı’nda konuşan İmamoğlu şunları söyledi:

“Beni bir kişi ikna edemez kardeşim. Beni bilim ve akıl ikna edecek… Önce o neydi biliyor musunuz? Marmara’da üç ada projesiydi. Oradan çıkarılan hafriyatla Bakırköy’ün, Avcılar’ın Büyükçekmece’nin önüne üç tane ada kurulacak.

Daha ilerisini söyleyeyim mi? BİMTAŞ şirketimiz de var. Projeler çalışılmış, o adaların üzerine villalar konulmuş, o villalarla yapılan projeler getirilmiş Avrupa’daki konut fuarlarında ve uluslararası konut fuarlarında tanıtılmış. Neymiş? 2-3 milyon dolara da o adalarda villa satacağız…

Tamam bunu adamın birisi Dubai’de yapmış olabilir. Çöl, çöl! Yapabilir. Burası Allah’ın bir lütfu. Buna dokunmayın, dokundurmayız. bu bir siyasi mesele değildir. Bu birisi istedi diye, yapılacak bir mesele değildir. Birisi istemedi diye de yapılmayacak bir mesele değildir.”

Kanal İstanbul’un verimliliğini, gerekliliğini İstanbulluların dolu dolu tartışması gerektiğinin altını çizen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu şöyle devam etti:

“Projenin ne tartışıldığını ne de kamuya açık konuşulduğunu gördüm. Bakın bu dayatmadır. Ben bir iş insanıyım, tahminlerim kuvvetlidir. 75 milyar olduğunu düşünmüyorum, çok daha fazladır bu yatırımlar. Ocak ayının ilk haftasında Kanal İstanbul Çalıştayı yapacağız.”

İstanbul’da yüzde 10’lar seviyesinde olan deniz ulaşımın oranının günümüzde yüzde 4’e indiğini anlatan İmamoğlu bu oranı yeniden yüzde 10′ a çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı. Günde sadece 800 bin İstanbullunun deniz ulaşımını kullandığını anlatan İmamoğlu, otobüs, metro, tramvay ve deniz ulaşımının entegre olması gerektiğinin de altını çizdi.

Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul bir dayatmadır, yeni bir rant projesi mi?